Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Тръмп наследява пазар на труда с пълна заетост. Ще успее ли да го задържи?
![Тръмп наследява пазар на труда с пълна заетост. Ще успее ли да го задържи?](/media/271/shutterstock_2337215423.l.webp)
Противно на опасенията за Голяма депресия, предизвикана от пандемия, и въпреки повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, пазарът на труда в САЩ достигна това, което представителите на централната банка определят като момент на стабилна пълна заетост, с балансиран ръст на заплатите и работните места и ниско ниво на безработица, съобщава Ройтерс.
При положение че потребителите харчат и предприятията са уверени в себе си, основната перспектива е това да продължи, макар че може да има и малко възможности за подобрение.Тъй като през миналата година пазарът на труда сигнализираше за нарастваща слабост и нивото на безработица се повиши, „въпросът беше дали ще се установим на пълна заетост, или ще се сринем“ до още по-висока безработица, какъвто обикновено е случаят, когато нивото на безработица се повишава, заяви президентът на Фед в Чикаго Остан Гулсби.
Всъщност нивото на безработица се задържа в диапазона от 4 %, а „широкият спектър“ от данни „показва, че се установяваме на пълна заетост“, каза Гулсби пред репортери на симпозиум за автомобилната индустрия в Детройт. „Това е мястото, където искате да се установите. Това може само да се влоши ... Може да се прегрее или да се влоши. Ако можете да замразите пазара на труда точно там, където е, това не е лошо място.“
В петък Бюрото по трудова статистика на САЩ публикува доклада за заетостта за януари, който на практика e последният за администрацията на бившия президент Джо Байдън. Въпреки че предаването на изпълнителната власт на президента Доналд Тръмп се състоя на 20 януари, проучването, което е в основата на данните от миналия месец, се проведе през предходната седмица, когато Байдън все още беше на поста си. Според данните икономиката на страната е добавила само 143 000 работни места, но безработицата пада до 4%
Този процент все пак остава по-висок от показателя през 2023 г., когато е достигнал 3,4% и е бил по-близък до условията, наблюдавани по време на бума на заетостта през 60-те години на миналия век. Но фактът, че той спря да се повишава около нивото, което представителите на Фед смятат за съответстващо на тяхната цел за инфлация от 2%, е значителен - доказателство, че централната банка е избегнала рецесията и съпътстващата я свръхзаетост и е помогнала за укротяване на скокът на инфлацията.
Фокус върху производството
До декември Байдън е ръководил създаването на повече от 16,6 милиона работни места, въпреки че повече от половината от тях са създадени през първите 18 месеца от мандата му, когато икономиката се възстановяваше от пандемията COVID-19. Темповете на създаване на работни места през последната година като цяло съответстват на темповете през първите три години от президентството на Тръмп 2017-2021 г., преди пандемията, която доведе до нетна загуба на 2,7 млн. работни места по време на управлението на републиканския президент.
Тръмп и Байдън се стремяха да възстановят заетостта в производството, макар и чрез различни политики. И двамата постигнаха известен успех, но с напредването на мандатите им ръстът на работните места в заводите намаля. Заявеното желание на Тръмп през втория му мандат е да даде нов тласък на производствения сектор, като накара компаниите да базират производството си в САЩ или да се изправят пред мита върху стоките, които изнасят в страната.
Независимо от свързаните с пандемията смущения, и двамата президенти се погрижиха за стабилно нарастване на работната сила, особено в ключовата възрастова група от 25 до 54 години. Но много по-голяма част от този ръст при Байдън идваше от работници, които не са родени в САЩ - динамика, която повечето икономисти очакват да се промени, тъй като Тръмп изпълнява обещанията си да се справи с незаконната имиграция и заема по-твърда позиция по отношение на приемането на нови жители от чужбина като цяло.
Един от въпросите е накъде ще се насочи ръстът на доходите - за последно той беше 3,9% на годишна база през декември. Растежът на доходите беше забележимо по-висок като цяло по време на управлението на Байдън благодарение на фактори, свързани най-вече с пандемията и нейните последици, като „голямата оставка“ и повишаването на инфлацията. При все това растежът на средните почасови доходи при Тръмп - преди пандемията - трайно надхвърли 3% и достигна най-високото си равнище за всяка година от световната финансова криза през 2008 г. насам. Очакванията занапред сочат, че ръстът на заплатите отново ще се забави в този район.
В този смисъл годините на Байдън отбелязаха едно от най-сериозните пренареждания на пазара на труда в САЩ. Тя се оказа толкова дълбока и много по-бърза, колкото и разместването на производството в централната част на страната, което последва приемането на северноамериканските търговски споразумения и икономическото отваряне на Китай, но до голяма степен беше от полза за работниците.
Затегнатите пазари на труда дадоха на търсещите работа повече възможности за смяна на работното място за по-високо заплащане, а имиграцията, както се смята, позволи на икономиката като цяло да расте по-бързо, отколкото би се развила в противен случай. По-нископлатените професии се наложиха над по-висококвалифицираните, а условията за работа от дома помогнаха на жените да достигнат рекордни нива на участие.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.