Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Турция отчете скок в цените на яйцата заради големия износ за САЩ и други страни

Износът на впечатляващи количества яйца от Турция за САЩ и редица други страни доведе до рязко увеличение на цените на този продукт в самата република. Според вестник "Ekonomim“ , от декември 2024 г. пакет от 30 яйца на вътрешния пазар е поскъпнал двойно - от средно 120 на 250 лири или от 3,3 на 6,6 долара.
В някои търговски обекти цената може да достигне 8 долара за 30 яйца. Яйцата с надпис „органични“ струват повече от 11 долара за опаковка от 30 броя. Както отбелязват представители на бранша, в страната няма проблеми с производството на яйца, но поради редица причини разликата между изкупните и продажните цени продължава да расте, като основната причина за това е износът. Големи обеми яйца навлизат на американския пазар. Съединените щати продължават да изпитват недостиг на този продукт и страната е купила около 74,4 милиона яйца от Турция през 2024 г. В съответствие със съществуващите споразумения, пише вестникът, се планира общо 15 хиляди тона яйца да бъдат изпратени в САЩ до юли 2025 г. Това е приблизително 280 милиона броя. Този износ ще донесе на Турция около 26 милиона долара приходи. Както отбелязват производителите, продажбата на яйца в чужбина и особено в САЩ е много по-изгодна и лесна, отколкото на вътрешния пазар. Изкупната цена на едно яйце в страната е приблизително 3 лири (около 0,07-0,08 долара), но в търговските вериги едно яйце вече струва около 9 лири (0,3 долара). Това увеличение на разходите се дължи на посредници и е неизгодно за производителите.
Междувременно САЩ купуват яйца, без да обръщат внимание на цените, тъй като на техния пазар се е развила кризисна ситуация, съобщават местни производители. Износът на продукти също е печеливш, тъй като в този случай производителят незабавно получава цялата сума на авансово плащане и практически не се сблъсква с проблема с връщанията. При доставка на продукти на вътрешния пазар, поради съществуващите правила и характеристики, производителят получава плащане за доставената партида само след 3-4 месеца.
Отбелязва се, че през зимния сезон в Турция обемът на производството на яйца намалява донякъде поради естествени причини. Поради това регулаторите се опитаха да ограничат износа чрез намаляване на субсидиите. Това обаче не ограничи ефективно увеличението на цените, тъй като търсенето на яйца в чужбина, особено от Съединените щати, не спадна въпреки по-високите разходи. Освен САЩ, Бразилия и Южна Корея наскоро започнаха да внасят яйца от Турция. Страната също така продава големи количества от тези продукти в ОАЕ, Катар, Ирак, Оман и Сирия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.