Новата икономика: Турските фирми са изправени пред вълна от затваряния в условията на икономическа криза

Новата икономика: Турските фирми са изправени пред вълна от затваряния в условията на икономическа криза

 За Доган Думан е трудно да разбере как ще може да запази фабриката си за дрехи в Централна Турция още дълго време, дори след като е уволнил една трета от персонала си, за да намали разходите, които са нараснали рязко за компаниите в цялата страна, предизвиквайки вълна от фалити и затваряне на предприятия.

Бездействащите шевни машини са избутани встрани от фабриката му в Корум, където външните табели „Продава се“ и заключените с катинар врати са разположени в някога оживената индустриална зона на малкия град, съобщи Ройтерс.

Такива трезви сцени се разпространяват в Турция като част от последиците от продължилите повече от година усилия за затягане на политиката, включително за намаляване на основния лихвен процент на 50%, с цел да се ограничат годините на рязко покачване на инфлацията и прегряване на търсенето.

Хиляди компании като Duman's, която произвежда палта и якета за световната модна марка Zara, са притиснати от инфлацията, която по-рано тази година достигна 75 %, надценената лира, повишаването на цените на електроенергията и газа и намаляването на поръчките за износ.Поръчките намаляват всеки ден, защото губим конкурентоспособността си... и мисля, че ще намаляват още повече“, казва той за 27-годишната си компания, чийто капацитет е намалял до 60%, а служителите са 210.

Турция е един от петте най-големи производители на облекла в света и е важен източник за водещите европейски марки. Но въпреки предимството, което й дава близостта до Европа, която е основният й търговски партньор, Думан казва, че нарастващите разходи за енергия, труд и валутни курсове са довели до изоставане от конкурентите му във Виетнам и Бангладеш.„Като се има предвид настоящият обменен курс на лирата и очакваното по-нататъшно увеличение на минималната работна заплата през следващата година, мисля, че няма да можем да се конкурираме“, каза той. „Ще се окажем в точката на затваряне.“

Тези дни турските домакинства и бизнесът се сблъскват с икономическите последици от кумулативното увеличение на лихвените проценти с 41,5 процентни пункта, което започна през юни миналата година и сега най-накрая започва да охлажда инфлацията, която през миналия месец спадна до 52%.Миналогодишният драматичен завой в политиката, включително фискалните мерки, има за цел да остави зад гърба си годините на рязко покачване на цените и сривове на валутата, когато президентът Тайип Ердоган прилагаше нестандартния подход на парично облекчаване за стимулиране на растежа. Но тъй като кредитите вече са недостъпни за мнозина, а обезценяването на лирата силно изостава от месечното покачване на цените, компаниите, особено износителите на облекло и текстил, са в затруднено положение.

По данни на Съюза на камарите и стоковите борси на Турция през първите седем месеца на годината са закрити почти 15 000 компании, което е с 28% повече в сравнение с 2023 г.Други данни сочат, че се подготвя стрес, свързан с банкрута.

Според сайта за мониторинг konkordatotakip.com през първите осем месеца на годината 982 дружества са получили първоначална съдебна защита от дългове, което е почти два пъти повече от миналата година.

Строителните и текстилните фирми са подали най-голям брой такива молби за спиране на плащанията по дългове към банки и доставчици, за да продължат дейността си, а също и за откриване на производство по несъстоятелност.

Подобни затруднения на компаниите имат верижен ефект, като забавят или спират плащанията в цялата икономика и увеличават безработицата.

Възможно е да има „тежки разходи“, каза Ердал Бахчиван, председател на Истанбулската индустриална камара. „Докато се опитваме да спасим една компания, десетки фирми (кредитори) могат да се окажат в тежко положение“.

Някои икономисти твърдят, че предвид агресивните инструменти, използвани за борба с инфлацията, нарастването на безработицата и фалитите са почти сигурни.

„Това е сериозна дилема за правителството“, казва Сейфеттин Гюрсел, директор на Центъра за икономически и социални изследвания към университета „Бахчешехир“. „То се опитва да върне чудовището, което създаде, обратно в леговището му, но не знае как да го направи“.

Разрухата 

В Корум, на 500 км източно от Истанбул, някои фабрики са с изпочупени прозорци, а в една от тях десетки цветни дрехи, напоени с дъжд, са разпръснати по затревения й двор. Бюлент Демирчи, съсобственик на фабрика за прежда в града с 50 работници, заяви, че я е затворил преди няколко месеца поради „непредсказуемата икономическа перспектива“.

„В миналото от време на време имахме съкращения на производството. Но този път всичко е мрачно“, казва той.

Последното увеличение на минималната работна заплата в Анкара беше на 17 002 лири (500 долара) през януари, което е със 100% повече от година по-рано и с 500% повече от края на 2021 г., когато Турция беше разтърсена от исторически срив на лирата. Цените на газа и електроенергията са се увеличили съответно около седем пъти и три пъти от 2021 г. насам за малките и средните производители.

Общите производствени разходи в Турция сега са с почти 40% по-високи от тези в конкурентните азиатски държави в доларово изражение, според интервюта с износители, които обвиняват и пречките пред финансирането и намаляващия оборотен капитал.

Износителите лобират за по-голямо обезценяване на валутата, като се има предвид, че от началото на годината досега инфлацията е 32%, докато лирата е поевтиняла само с 13% спрямо долара. Въпреки това властите призоваха за задържане на лири, за което спомогнаха високите лихви по депозитите.

Търгуваната в Истанбул Mega Polietilen и производителят на облекло 3F Tekstil са сред тези, които са подали молба за съдебна защита от плащане на дългове. Ръководител на 3F, пожелал анонимност, заяви, че този ход е помогнал на компанията да оцелее с общо 600 работници и да продължи да доставя продукти на модни марки като Mango и H&M.

„Но нашите доставчици и тези, които имат вземания, ще пострадат повече в този процес“, което се равнява на около 10 000 работници в изнесени производители в цялата страна, каза изпълнителният директор.

„Когато лихвените проценти достигнаха 60-70%, компаниите не можаха да ги понесат. Те не могат да управляват дълговете си“, каза той. „Предприятията платиха за високата инфлация в Турция“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ