Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В Южна Америка Тръмп вече губи търговската война с Китай
В южноамериканския гигант в сферата на добива на мед Перу предстоящото президентство на Доналд Тръмп ще се окаже на губещата страна в търговска битка с Китай на фона на по-голямо пренареждане на властта около богатия на ресурси регион в задния двор на Вашингтон.
Перу – номер 2 в света по износ на мед, мед, ще бъде домакин на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество тази седмица, като президентът на Китай Си Дзинпин се очаква да присъства и да открие голямо ново пристанище в страната, което е построено от Китай. Президентът на САЩ в оставка Джо Байдън също е в списъка с гости.
Перу е пример за голямото предизвикателство пред Белия дом в Южна Америка, където присъствието на Китай нарасна бързо предвид огромния му апетит за основните стои за износ на региона: царевица, мед, соя, говеждо и литий за батерии.
Това превърна Пекин в основния търговски партньор от Бразилия до Чили и Аржентина, подкопавайки регионалното политическо влияние на Вашингтон – тенденция, която се разшири при протекционисткия завой на Тръмп „Америка на първо място“ по време на първото му президентство, както и след това при администрацията на Байдън, пише Ройтерс.
„Стратегическата стойност е, че това е задният двор на Съединените щати“, каза Ли Син, професор в Института за международни стратегии в Гуандун, като добави, че това е помогнало за противодействие на присъствието на САЩ около Индийско-Тихоокеанския регион и компенсира рисковете от търговска война.
„Китай не може да започне с изграждането на военни бази там, защото това е твърде чувствително и ще направи конфликта на Китай със Съединените щати твърде ясно изразен... Така че той проправи път първо с икономическите връзки“, добави той.
Перу демонстрира драматичната промяна. Търговската преднина на Китай пред Съединените щати се разшири до 16,3 милиарда долара миналата година, показват данните на UN Comtrade – рязък обрат от само преди десетилетие, когато Вашингтон беше доминиращият играч. Това върви ръка за ръка с инвестициите от енергетиката до минното дело.
Китай изпревари Съединените щати през 2015 г. в търговията с Перу, разширявайки разликата при предишната администрация на Тръмп от 2017-2021 г. и отново при Байдън.
„Китай навлезе в региона агресивно, учи се бързо и е готов да остане в дългосрочен план“, каза Ерик Фарнсуърт, бивш служител на Държавния департамент, сега в Съвета на Америка и обществото на Америка.
„Освен ако Съединените щати не дадат смислен приоритет на регионалната икономическа политика по нов и по-ефективен начин, регионът ще продължи да се накланя към китайските интереси“, допълни той.
Посолството на САЩ в Лима не отговори на искане за коментар. Представители на Вашингтон многократно предупредиха публично, че китайските инвестиции в региона идват с определени условия и казаха, че Съединените щати са по-надежден партньор.
„Сингапур на Латинска Америка“
Сигнал за промяната е ново мегапристанище на 80 километра (50 мили) северно от Лима в Чанкай. Той се изгражда от китайската държавна компания Cosco Shipping и обещава да съкрати морските пътища до Азия както за перуански, така и за бразилски стоки.
Контролираното от Китай пристанище, което трябва да бъде открито от Си, когато той е в Перу, предизвика загриженост от страна на Съединените щати относно регионалната сигурност, но по-важното е, че ще засили търговската магистрала на региона към Китай.
„Ще имаме директни маршрути до Азия, особено до пристанища в Китай, които ще бъдат съкратени с 10, 15, 20 дни в зависимост от маршрута“, каза перуанският министър на транспорта и комуникациите Раул Перес Рейес пред Ройтерс на пристанището.
Той добави, че ще се конкурира с мексиканското пристанище Мансанило и евентуално Лонг Бийч в Калифорния.
„Нашата цел е да станем Сингапур на Латинска Америка“, добави той.
Пристанището на тихоокеанското крайбрежие води до други инвестиции за повишаване на свързаността, особено за производителите на соя в Бразилия, които искат да намалят разходите за доставка и времето за пътуване до Азия и да избягват преминаването през Панамския канал на север. Правителството на Перу прокарва потенциален железопътен проект за 10 милиарда долара.
Това може да доведе до транспортиране на повече бразилска соя по суша до Перу и след това към Китай. През последните години търговията на Бразилия с втората най-голяма икономика в света нарасна рязко.
Повечето местни служители и дипломати обаче поддържат предпазлив тон. Те казват, че и Китай, и Съединените щати са ключови партньори. Но в частни разговори те признават, че Китай е обърнал по-конкретно внимание на Латинска Америка.
„Перу е отворена за бизнес с всички страни“, каза високопоставен перуански служител, пожелал анонимност. „Това, което Китай обаче прави, е да концентрира инвестициите си в Латинска Америка и Африка“, които имат ресурсите, от които се нуждае, каза служителят.
Той добави, че Перу се надява да подпише споразумение по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество с Китай за надграждане на тяхното споразумение за свободна търговия от 2009 г., свързано главно с интелектуалната собственост, електронната търговия и митническите процедури.
Сигнали на ентусиазъм
Посланикът на Бразилия в Лима, Клементе Баена Соареш, каза, че пристанището в Чанкай ще бъде голям тласък за производителите на соя в неговата страна, намалявайки почти наполовина времето за пътуване до Азия.
Той призова Перу да облекчи бюрокрацията за бразилските превозвачи, като ограниченията на натоварването по магистралите, свързващи страните.
Хосе Там, президент на търговската камара на Перу0Китай, каза, че Китай е по-активен от други в Южна Америка, помагайки за засилване на своите търговски и инвестиционни връзки.
„Китай изпраща най-ясните сигнали за ентусиазъм в региона“, каза Там, който ръководи асоциацията, която включва големи медни мини като Las Bambas на MMG Ltd и Chinalco на Aluminium Corp.
Марио де лас Касас, мениджър по корпоративните въпроси на Cosco Shipping, заяви, че обръщането на Перу към Китай не е политическо и страната е отворена за инвеститори отвсякъде.
„Нека Съединените щати дойдат да инвестират, те не са го правили от много години“, каза той, като добави, че Перу е в добра позиция да се възползва от всякакви глобални търговски напрежения. "Тук няма добри и лоши, тук има само интереси."
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.