Изборната победа на Тръмп ще има "сеизмични" последици за световната икономика, предричат анализатори

Изборната победа на Тръмп ще има сеизмични последици  за световната икономика, предричат анализатори

Изборната победа на Доналд Тръмп над вицепрезидента Камала Харис бележи историческо завръщане в Белия дом - едно необикновено политическо завръщане, което вероятно ще има сеизмични последици за световната икономика, предаде CNBC.

В речта си пред своите поддръжници във Флорида Тръмп заяви, че  "безпрецедентният и мощен мандат“ ще постави началото на „златната ера на Америка“.

Предизборните обещания  включват високи мита, намаляване на данъците и оттегляне от ключови глобални споразумения.

Анализаторите твърдят, че е трудно да се определи до каква степен Тръмп ще се опита да приложи тези мерки през втория си четиригодишен мандат, но последиците от всяко от тях ще имат ясен отзвук в целия свят.

Лизи Галбрейт, политически икономист във фонда за мениджмънт на активи Abrdn, заяви, че все още не е ясно какъв точно стил на председателство могат да очакват инвеститорите, когато Тръмп се завърне в Белия дом.

„Ако Тръмп наистина има единен контрол над Конгреса, което изглежда много вероятно и което очакваме да се случи през следващите няколко седмици и дни, тогава той ще има по-голяма свобода на действие, за да приложи програмата си за намаляване на данъците, програмата си за дерегулация, например, но вероятно ще видим и елементи от търговската му политика, които ще се появят заедно с това.“

По отношение на митата Галбрейт заяви, че в момента има две мнения. Или Тръмп се стреми да ги използва като инструмент за преговори, за да получи отстъпки от другите страни - или изпълнява обещанието си и ги прилага много по-широко.

Любимата дума на Тръмп

Тръмп и преди е определил „тарифа“ като любимата си дума, наричайки я „най-красивата дума в речника“.

В опит да повиши приходите Тръмп предложи да наложи обща 20- процентна тарифа върху всички стоки, внасяни в САЩ, с тарифа с до 60%  за китайските продукти и с тарифа с до 2000% за автомобилите, произведени в Мексико.

Междувременно за Европейския съюз Тръмп заяви, че 27-членният блок ще плати „голяма цена “ за това, че не купува достатъчно американски износ.

„Мисля, че си струва да отбележим, че според нас във всяка ситуация, в която Тръмп често използва мита, основният му фокус ще бъде върху Китай. И не смятаме, че вторичното обещание на Тръмп за тарифи - тази базова тарифа, която би навредила на европейските компании - е чак толкова осъществимо“, каза Галбрейт.

„Така че не е задължително да видим нещо като прилагане на базова тарифа, която наистина би навредила на европейските стоки, въпреки че все още има голяма вероятност конкретни европейски продукти да бъдат засегнати“, добави тя.

Анализаторите предупредиха, че планът на Тръмп за налагане на универсални мита е много вероятно да повиши цените за потребителите и да забави разходите.

Европа 

Бен Мей, директор на отдела за глобални макроикономически изследвания в Oxford Economics, заяви, че прякото въздействие на Тръмп 2.0 върху икономическия растеж вероятно ще бъде ограничено в краткосрочен план, „но крие сериозни последици за търговията и структурата на растежа, както и за финансовите пазари“.

Например Мей заяви, че при сценарий, при който се приемат по-радикалните аспекти на политическата програма на Тръмп, особено по отношение на митата, въздействието в целия свят ще бъде „много значително“.

„Ключова неизвестна е дали чистата победа повишава риска администрацията на Тръмп да прокара по-крайни политически мерки, като например по-големи и по-малко целенасочени мита“, каза Мей в изследователска бележка.

„Несигурността относно позицията на Тръмп по отношение на конфликтите в Украйна и Близкия изток също увеличава риска от по-голяма нестабилност в двата региона, което може да се отрази на регионалния и дори на глобалния растеж“, допълва той.

Перспективата за второ президентство на Тръмп отдавна се разглежда като негативна за Европа и Европейския съюз в по-широк план.

Въпреки това анализаторите от Signum Global Advisors заявиха, че „мащабът на тази истина остава недооценен“. Всъщност те твърдят, че няколко фактора означават, че ЕС вероятно ще бъде „най-големият губещ от втората ера на Тръмп“, като посочват търговското напрежение, продължаващото разочарование от ключови европейски политически решения и вероятното желание на Тръмп да удвои предимството на Америка в привличането на преместването на капитали.

Азия

Анализатори от Macquarie Group казаха, че по номинална стойност изборната победа на Тръмп е „лоша новина за Азия“, особено за Китай, но регионът е „по-подготвен“, отколкото през 2016 г., когато той за първи път се премести в Белия дом.

„Ключов принцип на кампанията на Тръмп бяха по-високите мита. Въпреки че са добре телеграфирани, насрещните ветрове, които вероятно ще обхванат Азия, особено Китай, би трябвало да повишат нестабилността и да компресират коефициентите, тъй като несигурността преобладава“, каза анализаторът от Macquarie Group в изследователска бележка.

„Противовес на това е вероятно ускоряване на мерките за стимулиране на Китай“, добавиха те. „Китайското правителство вече очерта амбициите си да подкрепи икономическия растеж на ниво от 5% и да се справи с проблемите на пазара на имоти, за да подкрепи доверието на вътрешните потребители.“

Мичъл Рейс, американски дипломат и изтъкнат сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute (RUSI), каза, че този път вероятно ще има някои разлики в наръчника на Тръмп.

„Мисля, че новоизбраният президент Тръмп каза, че би искал отново да увеличи митата върху Китай, докато условията за игра не се изравнят според него“, каза Рейс пред  CNBC. „Това, което беше интересно последния път, когато Тръмп спечели, беше броят на китайските ястреби, които работеха в неговата администрация. Това беше много твърда администрация по отношение на персонала и по отношение на тяхното виждане за това как те виждат Китай като противник, експанзионист в Южнокитайско море и противоречащ на американските ценности и приятели и съюзници по света“, продължи той. „Така че не мисля, че това ще се промени. Мисля, че това може да бъде малко смекчено от икономическото взаимодействие, което имаме с Китай, но мисля, че това ще бъде сложна връзка занапред."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ