10-те най-социални държави
Страни с приблизително равен БВП могат да имат съвсем различно ниво на социален прогрес. Това показва класация, изготвена въз основа на индекс, който измерва способността на страните да удовлетворяват човешките нужди на населението си. Индексът е дело на световноизвестния професор от Харвардската бизнес школа Майкъл Портър.
Класацията подрежда 10-те държави в света, които са най-напреднали в социално отношение. За нея съобщава Business Insider. Американският сайт отбелязва, че тя акцентира върху условията, които се осигуряват на хората в държавите и върху чувството за сигурност на населението, а не толкова върху индикаторите за икономически прогрес. Въпреки че и те имат значение.
Индексът на социалния прогрес на Портър, според който е направена класацията, взема предвид основните човешки нужди (изхранване, основни медицински грижи, качество на въздуха, водата, санитарни условия, здравеопазване, достъп до подслон, сигурност и обществен ред), социалната инфраструктура (достъп до информация, до образование и познание, човешко здраве, устойчивост на екосистемата в страната) и възможностите за хората (човешки права, образование, личен избор, равенство и участие на различните социални групи и полове в обществото).
Класацията на най-социалните държави изглежда така:
10. Испания
9. Франция
8. Япония
7. Австралия
6. САЩ
5. Германия
4. Канада
3. Швейцария
2. Великобритания
1. Швеция
Авторите посочват, че САЩ водят по отношение на средствата, похарчени на глава от населението за здравеопазване сред всички членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Те обаче са много назад спрямо европейските държави по други социални критерии. Америка е първа по свобода на избор и възможности. Четвърта е по човешко равенство и включване на социалните групи и половете в обществото.
В Испания пък има добро качество на въздуха, водата и развити санитарна инфраструктура и здравеопазване. Страната е четвърта в ОИСР по достъп до висше образование. Животът в нея може да бъде много приятен, но само ако имаш работа и подслон, което в момента може да се окаже сериозен проблем. По тези индикатори тя се класира на последните места. 57,2% от младите хора в Испания под 25 години не работят.
Франция се класира в челните позиции по сигурност и обществен ред, възможности, които държавата дава на населението си и лична свобода на изразяване, действие и самоопределяне.
Япония е първа по достъп до подслон. В нея хората се чувстват най-сигурни, но въздухът и водата не са с най-добро качество.
Австралия е първа по спазване на човешките права, но 22-ра по осигуряване на подслон и 46-а по устойчивост на екосистемата.
Добре смазаната германска машина осигурява първокласно удовлетворяване на човешките нужди – изхранване, подслон, сигурност, добри медицински грижи, но е 39-а в ОИСР по устойчивост на околната среда.
Канада е първа по опазване на сигурността и реда. Швейцария осигурява всички свободи, но в нея липсват достатъчно възможности за развитие на човека. Великобритания е една от най-чистите държави с добро качество на водата, въздуха и добро здраве на хората, смятат авторите. Но е назад по отношение на предлагането на подслон, изхранването и сигурността и реда.
Швеция е сочена за най-социално напредналата държава, заради отличното й представяне по всички критерии на индекса. Най-ниският й резултат сред тях е в категорията, която измерва юридическата система, справедливостта, безпристрастието и участието на различните социални групи в дейностите на обществото. В нея тя се класира седма сред страните в ОИСР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.