14 български компании в топ 500 на най-големия бизнес в Централна и Източна Европа

14 български компании в топ 500 на най-големия бизнес в Централна и Източна Европа

Международната компания за кредитно застраховане и управление на търговски вземания „Кофас Груп” обяви традиционната си класация на най-големите компании в Централна и Източна Европа – Кофас ЦИЕ Топ 500.

Списъкът подрежда дружествата в региона по техния оборот, като в допълнение анализира и данни за броя на служителите, секторни и пазарни рискове. Тази година в него се включват 14 български компании начело с „Лукойл Нефтохим” на 19-та позиция и „Аурубис” на 51-ва.

„Очевидно и за развиващата се част от Европа 2012 г. и 2013 г. са били трудни години. Анализът на Топ 500 компании в региона показва обаче, че дори и в трудните икономически времена, тук има потенциал за растеж. Водещите компании в класацията са увеличили оборота си с 5%, което е показател за тяхната важност не само в региона, но и за цяла Европа”, коментира Катаржина Комповска, изпълнителен директор на „Кофас” за Централна Европа.

Броят на българските компании в класацията отбелязва минимален спад. През 2011 г. те са били 16, а през 2010 – 17. Страната ни се отличава с още една интересна особеност – едва 0.3% от работната сила в нея е заета в компании, попадащи в класацията. В това отношение тя се нарежда на последно място. За конкурентоспособността на България има значение и друг показател – общият оборот на компаниите в класацията, който е 16,098 млрд евро и по който страната ни заема осма позиция. Този показател обаче отбелязва незначителен спад – 1% спрямо стойността за 2011 г.

„Лукойл Нефтохим Бургас” се придвижва от 25-то място в региона за миналата година на 19 позиция, с 22% увеличение в оборота и намаление от 30% в нетната загуба за 2012 г. спрямо предходната година. „Аурубис България” се премества от 47 на 51 място в класацията на „Кофас”, като годишният оборот на компанията намалява със 7.6%, а също и печалбата й – с 11.1%. „Лукойл България” пък се премества с една позиция нагоре, заемайки 71-то място.

Освен „Аурубис България”, още две са българските компании, които заемат по-ниска позиция в класацията в сравнение с предходната година. Това са „ОМВ България” (от 189-то място се премества на 200) и „Мобилтел” (от 390-то на 416-то място), посочват от „Кофас”. „ОМВ България” бележи спад от 5.5% в оборота, и от 2.3 млн. евро нетна печалба, през 2011 г., за миналата финансовият резултат на компанията е загуба от 3.7 млн. евро. Спадът в годишния оборот на „Мобилтел” е 13.2%, докато печалбата за 2012 г. бележи ръст от 20.9%, твърдят анализаторите.

10 от 14-те български компании включени в актуалната класация Кофас ЦИЕ топ 500 заемат по-висока позиция в сравнение с миналогодишната. НЕК ЕАД остава на 86 позиция без промяна. Две български фирми отпадат от списъка за тази година – „Стомана Индъстри” и „Космо България Мобайл”.

Въпреки икономическата криза, компаниите в Кофас ЦИЕ Топ 500 са увеличили общия си оборот през 2012 г. с 5%, надвишавайки 628 млрд. евро. Това представяне обаче не води до добри резултати по отношение на нетната печалба. Ако през 2011 г. най-големите компании от Централна и Източна Европа отбелязаха увеличение на печалбите си, за 2012 г. те намаляха с близо 32% до 20 млрд. евро.

Броят на служителите в компаниите от Кофас ЦИЕ Топ 500 се увеличава леко – с 1.5% в сравнение с миналата година. Картината обаче е доста разнородна. Увеличената безработица често върви ръка за ръка с промени в големия бизнес, показва проучването.

Повечето от големите компании от региона на Централна и Източна Европа идват от Полша, която дава повече от една трета от най-големите компании в областта (171 на брой, 34.2% от всички). Страната затвърждава водещата си позиция и отбелязва увеличение с 6% на общия оборот спрямо предишната година, достигайки 234 млрд. евро. Полските компании са на върха и по отношение на нетната печалба, която е общо 8.460 млрд. евро.

Унгария е на второ място по брой фирми в класацията Кофас ЦИЕ Топ 500 (66; 13.2%) с ръст на общия оборот до 240 млрд. евро., докато през 2011 г. беше на трето. „Кофас” обаче препоръчва страната да бъде следена внимателно, тъй като нетната печалба годишна база отбелязва сериозно намаление от 27.5%.

Румъния застава на трето място, измествайки Украйна от него. Това може да се обясни с увеличение от 22,7% на броя компании в класацията – общо 54. По показателите оборот и печалба обаче страната на пета позиция в класацията.

Най-много от компаниите в класацията са от петролния сектор. 65 фирми генерират печалба в размер на общо 162 млрд. евро. Трудната година личи съществено в индустрията - общата нетна печалба се е свила с 34.6%. На следващо място са компаниите от енергетиката, които не могат да достигнат половината оборот на тези в петролния сектор (76 млрд. евро). Средната скорост на ръст в сектора е доста обещаваща (11%), но компаниите тук реагират на намаленото търсене на енергия, заради рецесията, освобождавайки персонал (спад от 12,9%) и преживявайки остър спад в печалбата. Автомобилният сектор тази година успя да влезе в топ 3 – това са 42 компании, реализирали почти 63 млрд. евро оборот, най-голям дял от който идват от Чехия и Словакия (Skoda Auto SS, Volkswagen Slovakia, KIA Motors ).

Като цяло страните от Централна и Източна Европа отчитат забавено развитие, със среден годишен ръст от 1,2% в сравнение с 5% при развиващите се пазари. От 2011 г. насам неплатежоспособността в региона е нараснала почти три пъти, през 2013 г. се очаква и по-нататъшно увеличение.

Икономиката на България се представя в добра светлина на фона на региона – растежът остава положителен благодарение на потреблението на домакинствата, а безработицата все още спада. Независимо от това, рецесията в Еврозоната дава своите отражения: заради пониженото търсене от основните търговски партньори Германия, Румъния и Турция, търсенето на български продукти намалява. Слабият износ, заедно с по-голям внос, ще се отрази на баланса по текущата сметка – за 2013 г. се очаква дефицит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ