Политици и бизнес обсъждат на необявена среща ефекта от Брекзит за Великобритания

Политици и бизнес обсъждат на необявена среща ефекта от Брекзит за Великобритания

Политици и бизнес обсъждат на необявена среща ефекта от Брекзит за Великобритания

В Оксфордшир се е провела безпрецедентна среща на представители на политическите кръгове и бизнеса на Великобритания за обсъждане на Брекзит, съобщават медии на Острова. Забележителен е фактът, че почти за първи път торите и лейбъристите се се събрали очи в очи, за да говорят как виждат по-нататъшното развитие на страната. Мнозина и от двете страни са на били ва мнение, че излизането от ЕС като цяло е грешка.

Забележителната среща е била ръководена от министъра на жилищното строителство Майкъл Гоув – популярна фигура, която изигра основна роля в убеждаването на британците, че Брекзит си заслужава.

Срещата, по време на която и торите, и лейбъристите са изказали своите мнения, не е била публично обявена. Въпреки това, би било странно ако тя би останала в тайна, тъй като кръгът от участници е бил доста широк, дори от опозицията, включително няколко министри „в сянка“ на лейбъристите. Освен това, на разговорите са присъствали представители на бизнеса от различни сфери, включително финанси и фармацевтика. В срещата са участвали и представители на военната сфера, включително Ангъс Лапсли. От септември 2022 г. той е съветник на генералния секретар на НАТО по отбранителната политика и планиране. На разговорите е било демонстрирано единство за подкрепата на Украйна и от представители на консерваторите, и от опозицията.

В основата на обсъждането в Оксфордшир е било -  какво може да се направи за намаляване на негативните последици от Брекзит и подобряване на отношенията с Европейския съюз. При положение, че събитието не се отразява от медиите, участниците са дали разумни предложения, без да се налага да критикуват политически опоненти, както обикновено се случва.

Един от участниците в срещата е споделил че срещата е била наистина полезна. „Вярно, дискусията не беше радостна“, казва източникът. В началото на февруари Международният валутен фонд (МВФ) значително влоши прогнозата си за развитието на британската икономика и прогнозира спад на нейния БВП с 0,5% през 2023 г.

Тук не става въпрос само за въздействието на покачващите се цени на електроенергията, които се отразяват тежко предвид големия внос на енергийни източници от Великобритания. Брекзит скъса редица важни връзки както между британски и европейски компании, така и вътре в страната. Тъй като бизнесът беше международен от самото начало, Брекзит затрудни търговията, особено при храните. Лондон започва да губи статута си на ключов финансов център в Европа. Свикването на подобна среща до известна степен може да се възприеме като молба от страна на торите да изгладят малко различията или дори като зов за помощ към лейбъристите, които да подскажат как да се излезе от заплетената ситуация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ