Акциите на "любимец на инвеститорите" приближават нулата след предупреждение за фалит

Акциите на любимец на инвеститорите приближават нулата след предупреждение за фалит

Цената на книжата на WeWork доближи нулата в сряда, след като стартъпът предупреди, че може да фалира, предаде Ройтерс.

Това е зашеметяващ обрат в съдбата на компанията, която някога бе любимец на инвеститорите и имаше пазарна оценка от 47 млрд. долара.

Компанията, подкрепяна от SoftBank, изпитва затруднения, откакто плановете й да излезе на борсата през 2019 г. се сринаха, след като инвеститорите се отдръпнаха на фона на огромните й загуби, пропуски в корпоративното управление и стила на ръководство на нейния основател и тогавашен главен изпълнителен директор Адам Нойман.

Неволите на WeWork не намаляха през следващите години. Компанията в крайна сметка дебютира на борсата през 2021 г. при много занижена оценка, като тя така и не реализира печалба. Неговият основен поддръжник, японският конгломерат SoftBank, инвестира десетки милиарди, за да подкрепи стартъпа, но компанията продължава да губи пари.

„WeWork беше може би най-надцененият стартъп през последните години“, каза Стив Клейтън, ръководител на дяловите фондове в Hargreaves Lansdown.

Акциите на компанията приключиха търговията в сряда със спад от 38,5%.

От дебюта си чрез сливане с празен чек през октомври 2021 г. акциите на WeWork загубиха почти цялата си стойност и се търгуваха в сряда за 13 цента, което се равнява на пазарна оценка от приблизително 260 милиона долара. Множество ръководители вече напуснаха компанията, включително главният изпълнителен директор Сандип Матрани през май и трима членове на борда тази седмица.

Търсенето на нов изпълнителен директор продължава, каза WeWork във вторник.

Бизнес моделът на компанията включва дългосрочно наемане и краткосрочно отдаване под наем на площи. Той се разраства бързо през годините, но глобалната пандемия от коронавирус направи споделеното офис пространство по-малко привлекателно.

„Все по-малко и по-малко компании - от зрели предприятия с голяма капитализация до стартиращи фирми, са готови да сключат дългосрочни договори за наем на географски фиксирани пространства“, каза временният главен изпълнителен директор Дейвид Толи по време на разговор с анализатори в сряда.

Проблемите на WeWork са голямо главоболие за SoftBank, която продължи да налива пари в компанията през последните няколко години. Ръководителят на японския гигант Масайоши Сон, лично подкрепи Нойман и спаси WeWork през 2019 г. с 10 милиарда долара след неуспешното IPO.

SoftBank понесе милиарди долари загуби след инвестицията в WeWork. Впоследствие Сон изрази съжаление за подкрепата си за компанията, като каза, че неговата „преценка е била лоша в много отношения“.

През март WeWork постигна сделка за намаляване на дълга с около 1,5 милиарда долара и удължаване на датата на някои падежи, за да спести пари.

Съкращенията на разходите помогнаха на WeWork да отчете по-малка нетна загуба от 349 млн. долара през второто тримесечие в сравнение 577 млн. долара през същия период на предходната година. Въпреки това компанията изгори 646 млн. долара в брой през първите шест месеца на годината.

„Гъвкавите работни пространства имат бъдеще в офис екосистемата, но WeWork, в сегашното си състояние, може и да няма“, пишат анализаторите на BTIG в сряда, понижавайки оценката си за акциите до „неутрална“.

Индийското подразделение на компанията заяви, че предупреждението за фалит няма да засегне това звено.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ