BP залага на водорода като гориво на бъдещето

BP залага на водорода като гориво на бъдещето

BP залага на водорода като гориво на бъдещето

Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Лууни залага на водорода за захранване на бъдещи нисковъглеродни предприятия, предава Ройтерс. Водородът с ниски въглеродни емисии вече има голяма база от почитатели и се очаква да играе важна роля за намаляване на емисиите на парникови газове от тежката промишленост и някои форми на транспорт. Но производството му е скъпо и често се нуждае от държавна подкрепа, за да се конкурира с изкопаемите горива.

Съединените щати, например, предлагат големи стимули за производството му съгласно Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на президента Джо Байдън на стойност 430 милиарда долара.

BP реагира бързо и е в ранните етапи на планиране за разработване на голям, нисковъглероден водороден център около своята рафинерия в Уайтинг, Индиана, каза за Ройтерс Томека Маклауд, новоназначеният ръководител на отдела за водород на BP в Съединените щати.

Когато Лууни встъпи в длъжност преди почти три години, той обеща да промени формата на BP и да намали въглеродните емисии чрез намаляване на производството на нефт и газ и увеличаване на възобновяемите източници на енергия. 

Водородът ще има главна роля заедно с офшорната вятърна енергия, казаха източници от компанията BP пред Ройтерс.

BP преработи структурата си, за да създаде специално подразделение за водород, ръководено от Фелипе Арбелаез, което включва 150 служители. Освен това направи няколко инвестиции в големи водородни проекти, включително в Австралия, Европа и Великобритания. Компанията също така проучва потенциала за разработване на зелен водород в Оман, посочват от BP пред Ройтерс, и също така разглежда проекти в Мавритания.

Разходите на BP за нисковъглероден водород остават скромни, но се очаква да нараснат до стотици милиони до края на десетилетието, когато проектите започнат, посочват източници от компанията.

BP похарчи приблизително една четвърт от своя бюджет от 15,5 милиарда долара през 2022 г. за нисковъглеродни бизнеси, включително придобиването на американския производител на биогаз Archaea за 4,1 милиарда долара, според изчисления на Ройтерс.

По-голямата част от водорода в момента се използва в рафинирането на петрол и производството на торове и обикновено се получава чрез нагряване на природен газ, силно замърсяващ процес, известен като сив водород. Но сивият водород става "син водород", ако се уловят замърсяващите емисии. Съществува и "зелен водород", който се получава чрез разделяне на вода чрез електролиза, захранвана от възобновяеми източници.

За да разшири своя бизнес със син водород, BP разчита на своя опит в петрола и газа за изграждане на съоръжения за улавяне и съхранение на въглерод, където въглеродът се инжектира в изчерпани резервоари

Освен това планира да увеличи капацитета си за производство на енергия от възобновяеми източници до 50 гигавата до 2030 г., които ще бъдат използвани отчасти за захранване на електролизатори.

BP отказа да коментира дали ще постави цел за производство на водород или плановете си за разходи за водород.

Проектът на BP в нейната рафинерия в Уайтинг първоначално ще замени около 200 000 тона сив водород, използван от рафинерията всяка година, със син водород. Проектът може да започне да функционира до 2026-2027 г. и да бъде разширен до зелен водород. Нашият фокус в САЩ, както и в целия свят, е как да декарбонизираме и преосмислим собствените си активи, посочва Маклауд.

Нисковъглеродното гориво ще бъде използвано във втора фаза от други тежки индустрии в района, за да се намалят около 36 милиона тона CO2, отделяни там всяка година. Проектът ще разчита на субсидии, подчертавайки предизвикателството на водорода в конкуренцията с по-евтините изкопаеми горива.

BP вече е един от най-големите инвеститори във водородни проекти сред най-големите петролни и газови компании в света, включително Shell, TotalEnergies, Repsol и италианската Eni, показват данни на доставчика Globaldata. BP придоби през юни 40,5% дял в проект за възобновяема енергия от 26 гигавата в Австралия, който може да произвежда зелен водород. Компанията разработва и два проекта във Великобритания, където цели да произвежда 1,5 гигавата син и зелен водород до 2030 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ