EDF регистрира третата най-голяма годишна загуба в корпоративната история на Франция

EDF регистрира третата най-голяма годишна загуба в корпоративната история на Франция

Цените на енергията може да са скочили до безпрецедентни върхове, но за контролираната от държавата енергийна компания на Франция EDF 2022 г. беше лоша година с рекордна загуба от 17,9 млрд. евро, пише Би Би Си.

Таванът на цените на енергията за френските потребители удари силно печалбите на EDF, но не по-малко сериозен бе ефектът на принудителното затваряне на много от атомните електроцентрали на компанията за ремонт и поддръжка.

Тази загуба третата по големина във френската корпоративна история и най-лошата от повече от 20 години.

На този фон дълговете на EDF достигнаха 64,5 млрд. евро.

Загубите са в ярък контраст с базирания в Обединеното кралство бизнес на EDF, който реализира основна печалба от 1,12 млрд. паунда от доставянето на електричество и газ на пет милиона домакинства.

Във Франция правителството на президента Еманюел Макрон предприе мерки за защита от последствията от инвазията на Русия в Украйна, като наложи тарифен „щит“ за потребителите, определяйки таван на увеличение на цените на енергията за 2022 г. от 4%, а за 2023 – от 15%. Това помогна за поддържане на по-ниска инфлация в страната в сравнение с редица други европейски държави.

Но това означаваше, че EDF трябваше да продава енергия на френските потребители на загуба, докато потребителите в Обединеното кралство плащаха много повече за покриването на енергийните си нужди. EDF притежава около 80% от френския електроенергиен пазар.

Френската индустрия не е виждала толкова слаби корпоративни резултати от 2002 г., когато Vivendi Universal и France Telecom отчетоха загуби от над 20 милиарда евро за предходната година.

EDF никога досега не е отчитал толкова големи загуби.

„Резултатите за 2022 г. бяха значително повлияни от спада в нашето производство на електроенергия, а също и от извънредните регулаторни мерки, въведени във Франция при трудни пазарни условия“, каза главният изпълнителен директор Люк Ремонт, който посочи, че приоритетът на EDF сега е да върне компанията обратно на правия път. Той каза, че основните приходи ще бъдат значително по-високи през 2023 г.

Ядрената продукция на EDF във Франция падна с 30% до най-ниското си ниво от 1988 г., тъй като повече от половината от нейните 56 атомни електроцентрали бяха извън строя заради ремонт, който беше отложен поради пандемията COVID-19. Франция е лидер в Европа по брой ядрени централи в експлоатация. Заради прекъсванията на работата им Франция стана нетен вносител на електроенергия за първи път от десетилетия.

Финансовите проблеми на EDF се дължат на много фактори, като един от тях е задължението на компанията да продава една четвърт от продукцията си на фиксирана цена на своите конкуренти. Системата, известна като Arenh, беше създадена през 2010 г., за да задоволи ЕС, който се притесняваше, че EDF, с огромния си ядрен капацитет, може да се превърне в монополен доставчик.

Това означаваше, че френският пазар на електроенергия може да се отвори за конкуренцията, но EDF казва, че е принудил компанията да влезе в абсурдната ситуация да субсидира своите конкуренти.

През 2022 г. нещата станаха „сюрреалистични“ по думите на един бивш изпълнителен директор. Поради рязко покачващите се цени на електроенергията на европейския пазар, намаления производствен капацитет на EDF заради технически проблеми и правителствените мерки за поддържане на ниска цена за клиентите, EDF трябваше да купува електроенергия по 100 евро на единица и да я продава на съперниците си за 46 евро.

И много от тези конкуренти, твърди EDF, изобщо не са истински играчи на пазара, а просто търговци.

Трима бивши изпълнителни директори описаха системата като „отровно хапче“ и обвиниха ЕС и Германия, че са манипулирали системата срещу интересите на Франция.

Въпреки че френската държава вече контролира 84% от EDF, правителството е започнало процес за пълна национализация на компанията. Очакват  се големи промени, не на последно място за Арен.

Президентът Макрон говори за ренесанс в ядрената индустрия с планове за шест нови реактора, които да помогнат на Франция да постигне въглероден неутралитет до 2050 г., в съответствие с целите на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ