ESG инвестициите в САЩ са изправени пред труден път

ESG инвестициите в САЩ са изправени пред труден път

ESG инвестициите в САЩ са изправени пред труден път

Движение на финансови фирми и активисти, които искат компаниите да увеличат усилията си по отношения на борбата с климатичните промени и социалното неравенство, се сблъска с организиран и нарастващ отпор през 2022 г., воден от представители на Републиканската партия в САЩ.

Фокусирането върху екологични, социални или свързаните с корпоративното управлението въпроси - ESG на езика на индустрията, може да нанесе удар върху възвръщаемостта на инвеститорите, твърдят критиците.

Повишаването на цените на петрола през изминалата година подкрепи тезата им, като това развитие навреди на ефективността на много ESG фондове, които се бяха отдалечили от енергийните активи, отговорни за производството на голям дял от вредните за климата въглеродни емисии.

Въпреки това списъкът на финансовите фирми, включващи се в индустриални коалиции, имащи за цел да помогнат на компаниите да направят преход към нисковъглеродна икономика, става все по-дълъг, тъй като учените предупреждават, че времето за предприемане на нужните действия за избягване на най-тежките последици от глобалното затопляне изтича бързо, пише Ройтерс.

Акционерите активисти също спечелиха значителни победи на корпоративни годишни събрания през 2022 г., включително призив за доклад за човешките права на производителя на оръжия Sturm Ruger & Co.

В окото на бурята през по-голямата част от годината беше BlackRock, най-големият мениджър на активи в света, чийто главен изпълнителен директор започна годината със защита на ESG инвестициите в писмо до колеги.

По-рано през изминалата година BlackRock, заедно с JPMorgan. Goldman Sachs, Morgan Stanley и Wells Fargo & Co, получиха забрана да печели договори за държавен бизнес от Западна Вирджиния заради позициите си по темата с изменението на климата.

След това други щати, сред които Тексас, обвиниха BlackRock и редица банки, включително Bank of America, че „бойкотират“ компаниите за изкопаеми горива в прехода към по-зелена икономика. Флорида заяви, че ще изтегли 2 милиарда долара инвестиции от BlackRock.

Щатът Мисури започна разследване на рейтинговата компания Morningstar (MORN.O) за това дали нейните ESG резултати нарушават държавните закони за защита на потребителите; докато Тексас и други щати започнаха подобно разследване на S&P Global.

Натискът обаче не беше еднопосочен - по-ляво ориентирани групи като Sierra Club и държавни служители от Демократическата партия, които колективно имат повече пари за инвестиране, призоваха BlackRock и други да застанат твърдо зад усилията за борбата с изменението на климата и дори да си поставят по-амбициозни цели.

Защо това има значение?

Критиките към ESG инвестициите идват в критичен момент за глобалните усилия в областта на климата. В забележителен доклад на ООН бе подчертано, че времето изтича за ограничаване ограничаване на повишаването на температурата с 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива до 2050 г., така че да бъдат избегнати най-тежките последствия от климатичните промени.

Натискът от страна на републиканците вече имаше смразяващ ефект, като най-големият мениджър на взаимни фондове в света Vanguard наскоро се оттегли от инициативата Net Zero Asset Managers (NZAM) - група инвеститори, настояващи за нетни нулеви емисии, цитирайки необходимостта от демонстрира своята независимост.

Междувременно в света на регулациите Комисията за ценни книжа и борси (SEC) се сблъска с натиск да ограничи планираните правила за оповестяване на финансови данни, свързани с климата.

Като се има предвид, че Съединените щати са най-голямата икономика в света с много големи мултинационални компании, всяко раздробяване на регулаторния отговор от водещите световни пазари може да притъпи тяхното колективно въздействие.

Какво означава това за 2023 г.

С редица разследвания на свързани с финансите ESG дейности, които все още се провеждат в различни щати, перспективата за отслабване на натиска през 2023 г. е малка.

Наблюдателите на пазара ще следят внимателно начина, по който водещите инвеститори упражняват правото си на глас в сезона на годишните събрания на акционерите, въпреки че BlackRock вече каза, че не очаква голяма промяна спрямо миналата година.

Резултатът от правилата на SEC за разкриване на климатичните рискове, както и усилията на регулатора да овладее т.нар. „зеленото измиване“, при което фирмите издават подвеждащи изявления относно своите екологични усилия, ще бъдат ключови фактори за бъдещето на ESG в САЩ и по света.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ