Google ще захранва своите центрове за данни с атомна енергия

Google ще захранва своите центрове за данни с атомна енергия

Google съобщи, че е подписала първото в света корпоративно споразумение за закупуване на енергия от множество малки модулни реактори, за да отговори на търсенето на енергия за изкуствен интелект за своите центрове за данни, предаде Ройтерс.

Споразумението на технологичната компания с Kairos Power има за цел да пусне онлайн първия малък модулен реактор на Kairos до 2030 г., последвано от допълнителни до 2035 г.

Компаниите не разкриха финансови подробности за споразумението или къде в САЩ ще бъдат построени реакторите. Google заяви, че се е съгласил да закупи общо 500 мегавата мощност от шест до седем реактора, което е по-малко от мощността на днешните ядрени реактори.

„Чувстваме, че ядрената енергия може да играе важна роля в подпомагането на задоволяването на нашето търсене... чисто по начин, който е повече денонощен“, каза Майкъл Терел, старши директор за енергия и климат в Google, пред репортери по време на разговор.

Технологичните фирми подписаха няколко скорошни споразумения с компании за ядрена енергия тази година, тъй като изкуственият интелект повишава търсенето на енергия за първи път от десетилетия.

През март тази година Amazon.com  закупи ядрено захранван център за данни от Talen Energy. Миналия месец Microsoft и Constellation Energy подписаха договор за захранване, за да помогнат за възкресяването на блок от централата Three Mile Island в Пенсилвания, мястото на най-голямата ядрена злополука в САЩ през 1979 г.

Kairos в края на миналата година получи разрешение за строеж от ядрения регулатор на САЩ (NRC) за изграждане на демонстрационен реактор в Тенеси. „NRC е готова ефективно и по подходящ начин да прегледа заявленията за нови реактори“, каза Скот Бърнел, говорител на NRC. Малките модулни реактори са предназначени да бъдат по-малки от днешните реактори с компоненти, изградени във фабрика, вместо на място, за да се намалят разходите за строителство. Критиците казват, че мабките модулни реактори (SMRs) ще бъдат скъпи, защото може да не успеят да постигнат икономия от мащаба на по-големите.

Освен това те вероятно ще произвеждат дълготрайни ядрени отпадъци, за които страната все още няма окончателно хранилище.

Google каза, че като се ангажира с така наречената "рамка на книгата за поръчки" с Kairos, вместо да купува един реактор наведнъж, той изпраща сигнал за търсене на пазара и прави дългосрочна инвестиция за ускоряване на развитието на SMR. „Ние сме уверени, че този новаторски подход ще подобри перспективите нашите проекти да бъдат изпълнени на цена и по график“, каза Майк Лауфер, главен изпълнителен директор и съосновател на Kairos=

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ