Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Индия проверява фабрика за iPhone за дискриминация на омъжени жени
Индийското правителство е поискало подробен доклад от щата Тамил Наду, след като медиите съобщиха, че доставчикът на Apple - Foxconn отхвърлял омъжени жени за работа по сглобяване на iPhone. В разследване на Ройтерс се твърди, че Foxconn не е допускала омъжени жени до работа в основния си завод за iPhone в Индия близо до Ченай, като се е позовавал на по-големите им семейни задължения в сравнение с неомъжените жени, предаде BBC.
Федералното министерство на труда заявява, че законът "ясно постановява, че не трябва да се допуска дискриминация (при) наемането на работници мъже и жени".
Нито Apple, нито правителството на щата Тамил Наду са отговорили на исканията за коментар от страна на Ройтерс.
Foxconn, най-големият доставчик на iPhone на Apple, създаде първата си фабрика в Тамил Наду през 2017 г., но оттогава агресивно разширява дейността си в Индия. През 2023 г. тя започна да сглобява iPhone 15 в щата, а по-рано тази година Foxconn се обвърза с Google, за да произвежда смартфони Pixel в Тамил Наду.
Активисти за правата казват, че съобщенията за практиките на фирмата за наемане на служители в Индия са обезпокоителни, като се има предвид, че хиляди хора търсят в нейните фабрики възможности за работа.
Ройтерс съобщи, че е разговаряла с множество служители и агенции за наемане на служители на Foxconn за целите на статията.
В доклада се казва, че агентите по наемане на работа и източниците от отдел "Човешки ресурси" на Foxconn "са посочили семейните задължения, бременността и по-големия брой отсъствия като причини, поради които Foxconn не наема омъжени жени в завода". Това не е първият случай, в който фирмата попада под прицел заради трудовите си практики. През 2018 г. базирана в САЩ група за защита на правата на човека беше обвинила фирмата, че претоварва с работа и плаща недостатъчно на временни работници в завода си в Китай, който произвежда продукти за Amazon.
През 2022 г. във фабриката й за iPhone в Китай имаше протести на работници, които твърдяха, че не са им изплатени определени възнаграждения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.