Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новият шеф на Starbucks попадна под медиен обстрел заради пътуване от 1000 мили с фирмен самолет
Новообявеният шеф на Starbucks, Брайън Никъл, беше подложен на критики, след като беше разкрито, че ще пътува почти 1000 мили (1600 км) от семейния си дом в Нюпорт Бийч, Калифорния, до централата на фирмата в Сиатъл с корпоративен самолет, предаде BBC.
Критиците в социалните медии отбелязват това, което виждат като несъответствие между публичната позиция на компанията по екологичните въпроси и начина на живот на нейните висши ръководители. Брайън Никъл трябва да поеме ролята на кормилото на най-голямата верига кафенета в света на 9 септември.
В предложението за работа на Никъл се казва, че от него няма да се изисква „да се премести в централата на компанията“, но се добавя: „Вие се съгласявате да пътувате от местоживеенето си до централата на компанията... както се изисква за изпълнение на вашите задължения и отговорности“.
В документа се посочва, че той ще има право да използва самолета на компанията за „бизнес пътувания“ и за „пътуване между [неговия] град на пребиваване и централата на компанията“. Starbucks също каза, че ще създаде малък отдалечен офис в Нюпорт Бийч, който новият шеф да използва, когато работи от Калифорния. Starbucks има хибридна работна политика, която означава, че служителите трябва да са в офиса поне три дни в седмицата. Компанията не е потвърдила дали същите правила ще се прилагат за Никъл или дали той, работещ от новия отдалечен офис в Калифорния, ще изпълни тези изисквания.
Условията за наемането му предизвикаха бурна реакция в социалните медии. „Това е хубаво... добро удобство за най-добрите таланти! Но се надяваме, че няма да видим твърде много нови реклами, свързани с „устойчивост“ и „околна среда“ от @starbucks? ,“ коментира потребител на X.
„Новият главен изпълнителен директор на Starbucks пътува 1000 мили до Сиатъл с частен самолет, за да работи, така че не бъдете прекалено груби към тази сервитьорка, която ви даде пластмасова сламка, когато не я искахте“, каза друг.
Други се съсредоточиха върху това колко ще получава Никъл на новата си работа. „Как така никога не говорим за заплащане на главния изпълнителен директор, когато говорим за растящи цени?“ коментира бившият министър на труда на САЩ Робърт Райх. Според условията на офертата му, годишното основно заплащане на Брайън Никъл ще бъде 1,6 милиона долара (1,2 милиона британски лири). На всичкото отгоре той може да получи бонус, свързан с представянето, от цели 7,2 милиона долара и до 23 милиона долара годишно от акции на Starbucks.
Доклад, публикуван от ООН през 2021 г., показа, че най-богатият 1% от хората в света са произвели двойно повече от комбинираните въглеродни емисии на най-бедните 50%.
Starbucks обяви този месец, че Брайън Никъл ще замени Лаксман Нарасимхан като главен изпълнителен директор.
Брайън Никъл ръководеше мексиканската верига за бързо хранене Chipotle от 2018 г., като ѝ помагаше да се възстанови от криза след епидемии от хранително отравяне.
По време на работата му продажбите на фирмата се удвоиха, а акциите й скочиха от по-малко от 7 долара на над 50 долара. Chipotle също отвори почти 1000 нови магазина и бяха въведени нови технологии за автоматизиране на приготвянето на храна. През последните месеци се възприема като светла точка в ресторантьорската индустрия, където много фирми съобщават, че клиентите намаляват разходите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.