Печалбите на Nvidia - основен тест за търсенето на AI

Печалбите на Nvidia - основен тест за търсенето на AI

Инвеститорите на Nvidia очакват дизайнерът на чипове да прогнозира тримесечни приходи над очакваното, когато докладва резултатите в сряда. Единственият им въпрос е с колко, пише Ройтерс

Компанията е най-големият бенефициент от възхода на ChatGPT и други генеративни приложения с изкуствен интелект, почти всички от които се захранват от нейните графични процесори.

Акциите на Nvidia утроиха стойността си тази година, добавяйки повече от 700 милиарда долара към пазарната оценка на компанията и я превръщат в първата фирма за чипове на стойност трилион долара. Те затвориха с 8,5% нагоре в понеделник, най-големият им скок от близо три месеца.

Стремителното покачване на акциите ѝ означава, че Nvidia няма много място за каквото и да е разочарование, свързано с печалбите, и всичко различно от по-висока от очакваната прогноза може да предизвика срив в нейните акции, предупредиха някои анализатори.

Резултатите също могат да диктуват посоката на по-широкия пазар тази седмица, тъй като повечето от печалбите на S&P 500 тази година идват от воденото от AI рали на акциите на Nvidia и Big Tech.

„Занимавам се с технологии от 1994 г. и никога не съм виждал среда, в която сте толкова зависими от една компания, за да доставяте. Изкуственият интелект наистина е последният стълб на растежа и всички разчитат на него. Ако Nvidia покаже слабост, може да ни очаква доста съществена корекция на пазара“, каза Инге Хейдорн, партньор в GP Bullhound, която притежава акции на Nvidia и AMD.

Уолстрийт очаква компанията за чипове да насочи към увеличение от около 110% на приходите си през третото тримесечие до 12,50 милиарда долара, според Refinitiv. Nvidia е прогнозирала приходи под прогнозите само веднъж през последните две години.

Анализаторите на Citi казаха миналата седмица, че само моделират прогноза за приходите от около 12 милиарда долара, но очакванията от страна на купувачите са достигнали до 14 милиарда долара.

Най-малко 10 брокерски компании повишиха ценовите си цели за акциите миналата седмица, издигайки средния изглед до $500, което е с 15,5% по-високо от последното затваряне.

Докато 12-месечното съотношение цена-печалба на компанията скочи драстично до повече от 80 след прогнозата за приходите за второто тримесечие от над 50% ръст през май, оттогава то се понижи, тъй като анализаторите повишиха очакванията си за печалбите.

Сега се търгува на почти 40 пъти консенсусните приходи за следващите 12 месеца, много по-високи от 29 на американската компания AMD.

Инвеститорите ще гледат продажбите в центъра за данни на Nvidia, където се намира ценният чип H100, използван в AI, за да видят дали оценката може да бъде оправдана.

Разделението търсене - предлагане

Анализаторите казват, че Nvidia е в състояние да отговори само на половината от търсенето и нейният чип H100 се продава на двойна цена от първоначалната цена от $20 000, добавяйки че тенденцията може да продължи няколко тримесечия.

Все пак има известни опасения относно растежа, тъй като част от скока на търсенето идва от Китай, където компаниите трупат чипове поради притеснения за повече ограничаване на износа от САЩ.

„Не мисля, че рискът от загуба на китайски бизнес е включен в числата и това също донякъде смущава картината“, каза Инге Хейдорн.

Разделението между търсенето и предлагането може също така да накара някои купувачи да се обърнат към конкурента AMD, който се стреми да предизвика най-мощното предложение на Nvidia за работни натоварвания на AI със своя чип M1300X.

„Чиповете на AMD могат да бъдат до 50% по-евтини от графичните процесори на Nvidia и някой като Meta или Google може да иска да помисли за намаляване на цената им“, каза Харш Кумар от Piper Sandler.

AMD очаква да започне доставките на чипа през четвъртото тримесечие и може да контролира приблизително 10% от пазара на AI чипове през следващата година, казаха анализатори.

Но те предупредиха, че AMD ще се сблъска с тежка битка в наваксването на софтуера на Nvidia CUDA, който вече е индустриален стандарт в AI и има сериозна преднина пред подобно предложение на компанията.

„Исторически в полупроводниците лидерът винаги има 70% или 80% дял от пазара, но клиентите винаги искат да поддържат втори източник наоколо, така че лидерът да не надценява, и този втори източник тук е AMD“, каза Харш Кумар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ