Общите черти на всички добри автори на текстове

Общите черти на всички добри автори на текстове

Трудно е да разбере човек дали е добър автор - понякога даваме за прочит текстовете си на читатели и не получаваме очакваното "Ех!" или коментар като "Това е изключително интересно!". Но може би не сме предложили материала си на правилния читател. 

А може би материалът наистина не е чак толкова добър...

Хиляди хора по света мечтаят да станат чудесни творци на словото - да бъдат журналисти, копирайтъри, писатели. Всеки има уникален подход на труд и стил, но все пак, безспорно всички признати досега добри творци се отличават с общи черти, посочва списание Inc. Според изданието, някои от тези особености със сигурност са следните: 

Наблюдават детайлите. Страхотните писатели са наблюдатели, те винаги записват бележки, дори и да са ги отбелязали вече наум. Запомнят деликатните, плавни, но изменящи процеси и промени край себе си. Това тяхно внимание към детайла не само ги прави фантастични редактори, които засичат и най-малката граматична грешка, но добавя специален досег на аудиторията до тяхното писане. Те не изпускат да включат в описанието си на ситуации и събития нито една важна и описателна според тях дребна подробност. 

Дисциплина. Авторите, които се развиват и имат успех, добре познават разочарованието, пренаписването на едни и същи текстове, редакцията и подобренията. Те познават "болката" да режеш от нещо, в което си вложил сили, за да го напишеш, да изхвърляш труд. Добрите творци са отворени постоянно да преосмислят и преоценяват труда си, което е вид постоянен отказ от собственото его. Фокусът на занаята им е в постоянната работа - да се подобряват и да въвеждат интензивна самодисциплина. 

Яснота. Ефективният писател успява да изрази сложни мисли и идеи в най-прост и ясен език, който лесно и бързо се разбира от другите. Това ценно качество му помага да превежда сложността на света на останалите, за да могат те да я проумяват и да получават прозрения. Той раздробява сложното на дребни парчета, които са по-прости. 

Силен език, богат речник. Никой не иска да чете едни и същи 2000 думи отново и отново, а в съвременните интернет общества всъщност това се случва все по-често. Богатството на езика и хубавата стилистика в модерната епоха са актив. Внедряването на интересни и необичайни думи в текстовете е умение, което помага да задържим интереса на читателя и дава възможност да се свържем с него по-ефективно, подбирайки перфектната дума за ситуацията. 

Отворени са към промените. Да са отворени към външните промени и предложения е ключ за успеха на изключителните автори - това е способност, която им дава възможност да се подобряват в писането, дори това да им налага да се отказват от свои вкоренени разбирания и представи за света. Широко скроените хора, които не се съпротивляват на промените, са по-идейни творци по-принцип. Да се поставяш на мястото на другите ти дава възможност да разглеждаш труда си от чуждата гледна точка. 

Имат страст към четенето, то е тяхно хоби. Постоянните читатели често се превръщат в чудесни писатели, защото те потъват от край време в думите и това им помага да разбират механизма на доброто писане (синтаксис, тон на говорене, рамкиране на историята и др.). Колкото повече чете един човек, толкова повече разбира и научава различните инструменти за писане и стилистичните гледни точки, които съществуват. 

Стремят се непрестанно към изброените по-горе качества. Знаят какви големи лични ползи биха могли да им дадат. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ