3 алтернативни начина да увеличите творческия си потенциал

Креативността може да е отчасти вродена, но науката показа, че тя се влияе от редица фактори, включително от физическата среда, в която се работи. Както и от броя нови умения и нови изживявания, на които сме били изложени напоследък.
Творческите директори и бизнесът, търсещ нови идеи, знаят това. Затова те изграждат пространства на работа, стимулиращи творците. Въпреки това, много от тези стратегии се считат за остарели. Офисите за провокиране на идеи за иновации са вече масово срещани. Особено, ако се залага на това хората да се срещат един с друг или да се сдружават в малки работни групи. Какво тогава да се предприеме, за да се избяга от обичайния списък на стимуланти за креативност и да се въведат нови начини за освежаване на начина, по който мозъкът работи?
"Има още няколко идеи, извън традиционните", посочва в материал американското списание Inc. То цитира Хърбърт Лю - писател, който наскоро посвещава голяма част от времето си, ровейки се за споделени методи за провокиране на творческия потенциал. След това изброява няколко, алтернативни.
Ето какво съветва той.
- Работете на тъмно. Да излизате наоткрито, в градини, паркове, доказано увеличава креативността. Но може да не сте човек, неотменимо свързан с природата. Всъщност може да сте "бухал", който е най-продуктивен в бетонната джунгла. Разберете дали сте такъв, като пробвате да работите през нощта и намалите осветлението, или го изключите. Изследване, отразено в американския Журнал за екологична психология, показва, че мракът и затъмнените пространства може да стимулират креативността. Други експерименти са доказали, че човек може да стане по-ефективен творец просто като приеме идеята за себе си като деец в мрака - дори да става дума само за едно преживяване на тъмно. Но, ако решите да изпробвате тъмната среда, имайте предвид, че тя работи добре за раждането на идеи. Но, когато дойде моментът те да бъдат реализирани, най-добре включете осветлението отново.
- Затворете се в рамки. Поетичният гений на Шекспир е процъфтял в много трудната за структуриране форма на сонета, не в обикновените стихове. Защо? Може би защото пречките, дори изкуствено създадените, могат да стимулират креативността. Лю съветва да избегнем "мисленето извън рамки" и вместо това да мислим в рамки. Съоснователят на Medium, Twitter и Blogspot Евън Уилямс например споделя, че ограниченията във времето са му позволявали да решава ефективно. "В Medium имаме инженерен екип, който може да създаде всичко. Освен това сме с големи амбиции и капитал. Как обаче да бъдем сигурни, че няма да създадем нещо сложно и/или че няма да се провалим, изобщо? Като си поставим срок и не правим нищо след него!", казва той.
- Разкрийте се пред приятели. Говорете. Когато сте блокирали, просто и работещо решение е да разговаряте за проблемите си. Не е задължително да се вслушвате в съветите на близките си. Тяхните идеи за реакция обаче може да ви дадат вдъхновение да измислите по-добра стратегия сами.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Кристин Лагард: ЕС трябва да взима решения с мнозинство, а не с единодушие
ЕС |Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи
Бизнес | Advertorial |Над 25 000 работни места в автоиндустрията на Великобритания са изложени на риск заради американските мита
Икономика |МЕЧ обмислят свой вот на недоверие
Политика |Разходите за труд в България три пъти по-ниски отколкото в ЕС
Икономика |Световна търговска война: Доналд Тръмп обяви мита за всички страни
Икономика |Най-големият застраховател в Швеция продаде целия си дял в Tesla
Автомобили |От интуиция към стратегия: Новата ера в наемането на таланти
Мениджмънт |На днешната дата, 3 април. Рождениците днес
На днешната дата |ЕС готви контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай настоява за незабавната им отмяна
Икономика |Възможно ли е скоро да ни преглеждат AI лекари?
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Можете ли да си позволите да не го направите?
Маркетинг |

Коментари
Няма въведени кометари.