Европейска „Нощ на музеите“ - на 21 май

Европейска „Нощ на музеите“ - на 21 май

Музеи и галерии в страната отново ще се включат в европейската „Нощ на музеите“. През 2016 г. събитието ще се състои на 21 май, за 12-и пореден път. 

Европейската „Нощ на музеите“ е инициатива, организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата. Само за няколко години тя се разпространява из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват веднага, още в първото издание. И тази година Министерството на културата на България и Френският институт в София ще са партньори на Министерството на културата и комуникациите на Франция в организирането. По традиция, очаква се отново десетки музеи и галерии в страната да приемат гости безплатно с множество интересни изложби, концерти и най-различни арт прояви, посветени специално на Нощта.

За първи път най-активно в европейската инициатива ще се включи и Национална галерия „Квадрат 500“, представителната експозиция на която е разположена в 28 зали на четири етажа.

Институтът за етнология и фолклористика с Националния етнографски музей е подготвил разнообразна и интересна програма. Входът за изложбите „Д-р Евдокия Петева-Филова – завръщане в Двореца“ и „Престилки и природа“, ще бъде свободен от 18:00 до 24 ч., но реално докато има посетители, съобщават представители. Източната партерна тераса на Княжеския дворец ще бъде сцена за музиката на Дряновските баби, Представителният духов оркестър на Сухопътните войски и танците на Танцов клуб „Българско хоро“ при НЧ „Бачо Киро – 1945″.

Централно фоайе на Княжеския дворец ще бъде огласено от акапелните изпълнения на български народни песни на етногрупа „Гром Падина“. Зала 19 ще се превърне в киносалон и гостите ще могат да видят филма за живота на народната певица Любка Рондова „Родена във въздуха“ на Максим Караджов и Цветан Томчев, с участието на ансамбъл „Гоце Делчев“, като и документалната филмова поредица на Ваня Жекова „Дървото на живота – български обреди и обичаи“.

Ще има български исторически четения от 10 до 18 ч. в зала 19 на ИЕФЕМ в София на ул. Московска 6А. Там ще се съберат учени, изследователи, историци, богослови и етнолози от цялата страна. Входът за четенията е свободен.

Националният военноисторически музей (НВИМ) ще се включи за девета поредна година с вход свободен от 18.00 до 24.00 часа и специална програма под мотото "Следите остават". По случай 100-годишния юбилей, който НВИМ отбелязва тази година, организаторите за България, сред които директорът на Френския институт Гийом Робер и Пиер Гийме – културно аташе на Франция у нас, ще започнат своята официална обиколка от НВИМ. Екипът на Националния военноисторически музей ще провокира тях и всички останали посетители да оставят своя цветен отпечатък и послание на инсталация, която ще бъде съхранена в Капсулата на времето, създадена по повод 100-ата годишнина на музея.

Към инициативата се включват и филиалите на НВИМ – Военноморски музей – Варна, Парк-музей на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик“ и Музей на авиацията в Крумово, както и десетки други музеи и културни институции в страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ