Археолози откриха най-старото наколно селище в Европа на брега на Охридското езеро

Праисторическият обект Лин на албанския бряг на Охридското езеро беше определен от археолози за най-старото селище на колове в Европа, предаде БГНЕС.
Недалеч от Поградец, сред красивата природа на брега на Охридското езеро се намира едно от най-важните археологически открития на Стария континент през последните години. Праисторическият обект Лин бе определен като най-старото селище на кокили на континента. Това е резултат от четиригодишни проучвания на швейцарски и албански археолози.
Благодарение на много добре запазени слоеве от дърво, редки органични материали и многобройни керамични съдове, изследователите са успели да датират точно обекта, който е бил населен още в края на VII хилядолетие преди нашата ера, съобщи швейцарският посланик в Албания Рут Хубер.
"Разкопките отново дадоха много добри резултати. Сега можем да потвърдим, че това е най-старата колония на кокили в Европа с запазени дървени и органични материали. Това е много рядко. Това, което откриваме тук, е ценно не само за археологическите изследвания, но и за историята на човешката цивилизация“, коментира професор Алберт Хафнер, специалист по езерови цивилизации и директор на проекта за швейцарската част.
Екипите са проучили както бреговете на Охридското езеро, така и подводните зони. На мястото са открити впечатляващи структури: добре стратифицирани изкопи, дървени фундаментни колове, датиращи от преди няколко хилядолетия, слоеве от керамика, фино украсени с отпечатъци – считани за една от най-старите форми на грънчарство – както и инструменти, кости и предмети от ежедневието.
"Намерихме голямо количество археологически материали: керамика, инструменти, кости, камъни.Всеки предмет разказва история. Тези елементи ни показват, че това село на кокили е било оживен център, вероятно свързан с търговските пътища към адриатическото крайбрежие“, казва албанският археолог Адриан Анастаси.
Мястото в Лин предлага изключителни условия за съхранение благодарение на постоянната влажност на почвата и естествената защита на езерото. Тази уникална среда позволява да се съхранят органични материали, които често липсват на други места. За изследователите Лин предлага „отворен прозорец“ към ежедневието на първите общности в Европа.
Резултатите от тази първа фаза проправят пътя за нов подход към историята на езерните селища. Учените се надяват да задълбочат изследванията си, за да разберат по-добре социалните, икономическите и екологичните динамики на неолитни народи в региона.
Албанските власти, в тясно сътрудничество с изследователите и швейцарските партньори, вече обмислят да популяризират обекта в Лин от туристическа, образователна и културна гледна точка. Водят се преговори за включването на обекта в индикативния списък на ЮНЕСКО като изключително свидетелство за европейската езерна култура.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.