Еволюция в Чернобил - радиацията промени окраската на жабите

Еволюция в Чернобил - радиацията промени окраската на жабите

За еволюцията на живите организми 36 години са пренебрежимо малък период. Но, както показаха резултатите от едно скорошно проучване, еволюционните процеси протичат много по-бързо в забранената зона около атомната електроцентрала в Чернобил. Мощният им катализатор беше изхвърлянето в атмосферата на огромно количество радиоактивни вещества по време на аварията на 4-ти реактор на 26 април 1986 г.

В резултат на най-голямата причинена от човека радиоактивна катастрофа на XX в., на тежко радиоактивно замърсяване беше подложена площ от над 2600 кв. км. В същото време не само хората, но и цялата околна екосистема пострадаха от вредното въздействие на радиацията. Много представители на фауната и флората обаче не загинаха, а успешно се адаптираха към нови екстремни условия. И така, преди шест години изследователите откриха в зоната на изключване няколко индивида от черни източни дървесни жаби, докато техните „нормални“ роднини са обагрени с яркозелени на цвят.

Няколко години по-късно екипът изследва повече от 200 жаби от 12 местни езера с различни нива на зараза, включително 4 езера извън засегнатата зона. Тяхното заключение е, че колкото по-високо е нивото на зараза, толкова по-тъмен е цветът на животните. В някои случаи тази цифра надвишава нормата с почти 44%.

Според учените повишаването на концентрацията на меланин предпазва клетките на тялото на жабите от радиационно увреждане. Този ефект донякъде напомня на слънчево изгаряне под въздействието на ултравиолетова радиация. Но това, което е особено изненадващо, е, че за 36 години след аварията в атомната електроцентрала в Чернобил в засегнатата зона са се променили 10 поколения жаби, за които тъмният цвят на кожата се е превърнал в норма.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ