Някои смятат, че "Оскар"-ът е безценен, но паричната му стойност е скромна

Някои смятат, че Оскар-ът е безценен, но паричната му стойност е скромна

Някои смятат, че "Оскар"-ът е безценен, но паричната му стойност е скромна

Смятате, че спечелването на "Оскар" може да е вашият златен билет към богатството? Може би е най-добре да си измислите план Б. Макар че получаването на една от тези блестящи статуетки може да е мечтата на хората в Холивуд, действителната им парична стойност не е непременно покрита с 24-каратово злато.

Оказва се, че Академията за филмово изкуство и наука държи здраво тези златни награди. От 1950 г. насам съществува правило, според което преди да бъде продаден "Оскар", той трябва да бъде предложен обратно на организаторите за крупната сума от 1 долар. Този ход по същество ограничава пазарната стойност на статуетката до един долар, като потушава всички мечти да продадете своя "Оскар" на търг за малко допълнителен доход.

Споразумението за долара обаче не се прилага за всички награди, а само за статуетките, присъдени след 1950 г. Някои по-ранни статуетки са били продавани на търг за главозамайващи суми. Златният човек за "Отнесени от вихъра" например е получил над 1,5 милиона долара. Купувачът? Майкъл Джексън.

Въпреки усилията на Академията, някои "Оскар"-и са попаднали на черния пазар, като се съобщава, че са достигнали стотици хиляди долари.

Под този златист блясък обаче се крие 13,5-инчово, 8,5-килограмово парче бронз, а наградата е покрита само с 24-каратово злато. Действителната стойност на една от тези икони е скромните 400-500 долара - не е лошо, но не е точно неочаквана сума.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ