Първи април: Какъв е произходът му и как го празнуват европейците?

Честит Първи април! Известен у нас като Ден на шегата, той е наричан още Ден на всички глупаци и се отбелязва от много страни всяка година на 1 април.
Това е денят, в който хората се шегуват със своите партньори, приятели, членове на семейството и колеги и имат възможност да заблудят най-доверчивите да повярват в най-невероятни неща.
Но какъв е произходът на този ден и как европейските страни отбелязват този празник на глупостта?
Откъде идва отбелязването на тази дата?
Има различни версии за произхода на Деня на шегата.
Мнозина проследяват този обичай до средновековна Франция, където 25 март е бил Нова година до реформата на Юлианския календар през 1564 г. и смяната му с Грегорианския календар. Преди това кулминацията на новогодишните празненства е била на 1 април. След като 1 януари е официално приет за новогодишен ден, тези, които забравят да променят датата и продължават да празнуват на 1 април, са осмивани и наричани първоаприлци.
Историците свързват Първи април с пролетните празници, като средновековния Празник на глупците, на който се избирал Господар на злобата, за да се пародират християнските ритуали, и Хилария (на латински „радостен“), който се празнувал в древен Рим в края на март от последователите на фригийската богиня Кибела и нейния поклонник Атис. Празненствата включвали игри, маскиране на хора и подигравки със съседите. Това била възможност за маскираните обикновени хора да имитират благородници с лукави цели без никакви последствия.
Други посочват, че източникът на този ден може да е фестивалът Холи в Индия, който също се провежда през март. Известен като Фестивал на цветовете, този ежегоден празник има за цел да почете идването на пролетта и хиндуисткия бог Кришна чрез храна, танци и хвърляне на боя на прах.
Кое е първото сигурно споменаване на Първи април?
Първото сигурно споменаване идва от фламандска комична поема на Едуард де Дене от 1561 г., в която благородник изпраща слугата си по досадни и безплодни задачи. Оттук следва и наименованието „глупава обиколка“, която олицетворява празника и до днес в някои страни.
В края на всяка строфа слугата се притеснява, че това, което се иска от него, не е нищо повече от шега.
Как се празнува Първи април в Европа?
Различните страни имат свои собствени уникални начини за шеги с жертвите на Първи април.
Във Франция, Белгия, Италия и френскоговорящите райони на Швейцария празненствата включват залепване на хартиена рибка на гърба на възможно най-много хора, без да бъдат забелязани, и след това скандиране „Poisson d'Avril“ / „Pesce d'Aprile“ („Априлска рибка!“).
В Англия първи април се празнува само половин ден. Шегите и закачките са разрешени само до обяд, като етикетът гласи, че когато часовникът удари 12.00, трябва да си признаете за шегите си. Всеки, който си прави шега след обяд, се смята за официален първоаприлски глупак.
Значително по-забавни са празненствата на Първи април в Шотландия, които продължават два дни. Нарича се Gowkie Day, а кукувицата е символ на глупака. Някои смятат, че първоначално Първи април се е свързвал с това да бъдеш рогоносец. Първият ден се празнува с шеги, а на втория - известен като Tailie Day - хората си слагат опашки на гърба.
Междувременно в Ирландия традицията повелява да се изпрати някой да свърши нещо глупаво. Жертвата е изпратена да предаде писмо, в което уж се иска помощ. Когато лицето получи писмото, то го отваря, прочита го и казва на пратеника, че ще трябва да го занесе на друг човек. Това продължава известно време, докато някой не съжали вестоносеца и не му покаже какво пише в писмото: „Изпратете глупака на някой друг“.
В Нидерландия гражданите са склонни да хвърлят херинга с катапулт или прашка по посока на съседите си и да крещят „haringgek“ („херинга глупак“).
Германците правят шега, наречена „Aprilscherz“, която се състои в разказването на една скандална, но като цяло безобидна история, която е напълно измислена, за да заблуди другите.
В Гърция се смята, че успешното изманипулиране на някого на този ден носи на шегаджията късмет през цялата година.
В Полша пък има предупреждение: „Prima Aprilis, uważaj, bo się pomylisz!“, което се превежда като „Първи април, внимавай - може да сгрешиш!“.
Испания и Португалия празнуват в различни дни. Португалците не празнуват Денят на шегата на 1 април и предпочитат неделята и понеделника преди Великия пост. На този ден хората хвърлят брашно върху нищо неподозиращи минувачи. Що се отнася до испанците, денят на шегите се празнува на 28 декември като Ден на светите невинни, по време на който никой не може да бъде подведен под отговорност за действията си, тъй като шегаджиите се смятат за невинни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
„Европейският Детройт“ вероятно ще пострада най-много от митата на Тръмп
Автомобили |Започнаха снимките на третия сезон на "Домът на дракона"
Любопитно |Шефът на BlackRock предлага изменение на класическа инвестиционна формула
Финанси |Военен концерн разработва за Пентагона система за зареждане с гориво на сателити в космоса
Компании |Великобритания иска разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване от всички в ЕС
Свят |На днешната дата, 2 април. Международен ден на детската книга
На днешната дата |Почина холивудската звезда Вал Килмър
Свят |Първият F-16 каца днес на летище Граф Игнатиево
Политика |Как да станете „Мениджър на годината“? Формулата за успех
Мениджмънт |Интегрирана здравна грижа от Хейлан
Наука и Здраве | Advertorial |Американски сенатор изнесе 24-часова реч срещу Тръмп
Политика |Цитат на деня
Цитат на деня |Как преминаха дебатите по първия вот на недоверие към кабинета "Желязков" (допълнена)
Политика |

Коментари
Няма въведени кометари.