Исландия строи викингски храм заради възродена религия

ПР и събития

След като членската маса на Асатру - съвременно религиозно движение, вдъхновено от древното скандинавско езичество – се утрои през последните 10 години, Исландия планира строежа на първия старонорвежки храм от времето на викингите, съобщава британският вестник Independent.

Модерният вариант на скандинавското езичество набира голяма популярност през последните години, не защото хората вярват в приказните истории, а защото ги приемат за „метафори” на реалния живот.

„Не смятам, че някой вярва на приказките за едноок човек, яздещ осмокрак кон”, пише Хилмар Йорн Хилмарссон, висшият жрец на Асатру.

„Гледаме на историите като на поетични метафори и проявления на силите на природата и на човешката психика.”

Членовете на движението вече ще могат да се кланят на Тор, Один и Фриг в обществен храм, разположен на хълм с изглед към исландската столица Рейкявик.

Въпреки че християнството е изместило скандинавското езичество още преди хилядолетие, членовете на движението Асатру са се утроили през последното десетилетие, достигайки 2400 от 330-хилядното население на страната.

В храма ще се извършват бракосъчетания и погребения, както и Blót – традиционен ритуал, включващ пиене от рог в чест на боговете, а след това и пиршество. Движението се е отказало от клането на животни, защото е „прекалено трудоемко”.  

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката