10 научни проекта, които могат да променят живота ни
С всяка изминала година предсказанията на авторите на научна фантастика стават все по-реалистични, пишат авторите на „Дейли Телеграф“. Те припомнят, че Джордж Оруел правилно е предрекъл широката употреба на камерите за наблюдение.
От британското издание представиха списък на 10-те научноизследователски проекта във Великобритания, от които се очаква да променят живота на хората. Над всички тези изследвания се работи в момента в британските университети с големи субсидии. Те са представени в доклада на Research Councils UK и "Университети ОК". Заглавието на текста е "Големи идеи за бъдещето". Сред тях са:
1. Мантия-невидимка.
В Университета на Бирмингам в момента могат да скрият обекти с малък размер, използвайки метаматерили, невидими за човешкото око. Тези невидими материали, т.нар. „мантия-невидимка“, се очаква да добият способността да скрият по-големи обекти през следващите няколко десетилетия. Очаква се, че те ще бъдат използвани, за да бъде скрити обекти като военния хардуер например.
2. Радостта да бъдат четени книги от миналото.
Благодарение на дигиталните технологии учените от Оксфордския университет успяха да преобразуват в електронен вид оригиналния ръкопис на „Гордост и предразсъдъци“ на Джейн Остин. По този начин хората, които се интересуват от литературната творба, могат да я прочетат точно в този й вид, в който авторката я е написала. Мнозина смятат дигитализирането на оригиналните книги за важна стъпка в онлайн света. Очаква се, че тази технология ще влезе в масова употреба, когато има нужда по дигитален път да бъде изпратен какъвто и да е авторски ръкописен текст.
3. Приятелски настроени роботи. Ако работата на д-р Тони Белпайм от университета в Пелмайт постигне по-голям напредък, роботът може да замести кучето и в бъдеще да стане най-добрият приятел на човека. Заедно с екип от учени, докторът провежда изследване, чиято крайна цел е да създаде робот, който може да има спомени и емоционална връзка с човека. Умните машини с чувства ще могат да се използват в болниците, където психологическото състояние на децата със здравословни проблеми ще бъде подобрено от присъствието им.
4. Производство на кръв.
Кръвта, позната още като реката на живота, е животворна течност със сериозен недостиг в света, особено за пациентите с рядка кръвна група. Нейна алтернатива, която струва по-малко е 10 хил. паунда е нужна, и изследователите от „Империал Колидж Лондон“ може би държат в ръцете си решението. Под строгото ръководство на проф. Сакис Манталарис учените са създали малка кръвна фабрика. Тя имитира функцията на костния мозък и позволява постоянна доставка на червени кръвни телца.
5. Водорасли вместо сол.
Водораслите са смятани за възможна алтернатива на друг морски продукт, който човекът масово използва – солта. Познатите досега заместители на солта са развити на основата на калиевия хлорид, чието съчетание с някои храни е неподходящо и оставя неприятен вкус в устата на човека. В университета в Шефилд Халъм британски експерти проучват вид диви водорасли със солен вкус, които не предизвикват алергии и съдържат само 3.5 процента натрий.
6. Изкуствен интелект в помощ на докторите.
Това е вид технология, която играе ролята на един от асистентите на д-р Хаус. Експерти на Оксфордския университет и Free Hospital в Лондон работят по проекта CREDO. Става дума за умен софтуер, който изхожда от мотивите на лекаря и може да прецени обстоятелствата около казува на един пациент. След това той може да предложи подходящ курс на лечение. Предложението след това се разглежда от лекарите.
7. Нови начини да бъде диагностициран и лекуван ракът.
От университета в Йорк работят по нови методи да бъдат уловени ранните стадии на белодробния рак чрез кръвна проба, а не с проба от тъканта. Идеята на проучването е да създаде нов начин, чрез който хората могат по-рано да разберат дали са носители на тежкото заболяване, както и да помогне на други, предразположени към него. Освен това в университета в Ковънтри са разработили алгоритъм, който изчислява вероятността да заболеят хора, които са на преглед за рак на гърдата.
8. Първият изкуствен панкреас в света.
От 20 години насам проф. Джоан Тайлър от университета в Де Монтфорт се занимава с това да го създаде. Усилията й приближават реалността. Тази година модел с реални размери вече подлежи на предклинични тестове. Ако се те увенчаят с успех, ще бъде сложен край на мъчителните редовни инжекции, които диабетиците си правят.
9. Разработване на изкуствени органи.
10% от всеки 10 хил. души на Острова, които чакат за трансплантация на орган, ще починат заради недостиг на животоспасяващ естествен материал. Стволови клетки, наноматериали и анокомпозитни биоматериали са били досега успешно използвани в отглеждането на органи от британските учени. Сред тези органи се включват сърдечна клапа, нос, ухо и трахея. Някои от тях вече са използвани за трансплантации.
10. Здравето на боксьора.
Британска компютърна игра с боксиране е била тествана върху 50 души със здравословни проблеми в университета в Тийсайд. Идеята на проекта е да установи дали играта може да помогне в подобряването на здравето на човека. Пациентите, взели участие в нея, за били изправени пред виртуален боксьор с реакции срещу техните удари. Смята се, че този вид упражнения в бъдеще могат да бъдат от съществена полза за здравето и доброто физическо състояние.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.