10% от опасните за Земята астероиди оставали непроследени

10% от опасните за Земята астероиди оставали непроследени

10% от опасните за Земята астероиди оставали непроследени

Метеоритът, който се взриви над руската Челябинска област, се смята за най-големия, ударил Земята от повече от век, посочва Business Insider. Ударът му възроди интереса към статистиките и плановете на водещите космически служби.

Оказва се, че специално американската космическа агенция НАСА, която наблюдава небето от 1998 г., е проследила 90% от близките до Земята големи прелитащи скали и астероиди. 10 на сто остават непроследени.

Разпозната е по-голямата част от обектите с дължина над 1 километър. Астероидите пък са гиганти, дълги 7-10 километра и съставляват около 10% от 10 000 близки до планетата ни прелитащи тела.

Повечето от обектите, летящи в близост до Земята са малки, което ги прави по-малко опасни. Въпреки това те биха могли да причинят сериозни щети, ако ударят населено място. Размерът им има значение и от гледна точка на разпознаването им. Колкото по-малки са, толкова по-трудно могат да ги видят учените.

Смята се, че събитията в Централна Русия вчера ще дадат добро основание на изследователите от НАСА, Японската космическа агенция и няколко водещи университета по света да поискат повече пари от правителствата за разширяване на проучванията си. Междувременно учени се питат какво би могло да се направи, ако астероид бъде прихванат да се приближава по курс на сблъсък със Земята? Освен това, че времето би дало възможност на властите да веакуират застрашените хора.

Към момента се знае, че Европейската космическа агенция работи по мисия, наречена „Дон Кихот”, която цели да изгради огромен, тежък космически кораб, способен да нанесе удар върху астероид, за да промени пътя му.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ