Google разработва умни контактни лещи
От Google съобщиха, че тестват прототип на „умни” контактни лещи, които измерват съдържанието на глюкоза в човешките сълзи.
Технологията използва миниатюрен чип, който работи безжично, посочва Би Би Си. Той представлява мини глюкозен сензор, вграден между слоевете на материала, от който са направени лещите. От Google разкриват още, че работят интензивно по интеграцията на светодиодни (LED) лампички, които могат да светват, за да алармират когато нивата на глюкоза в човека са надминали определен здравословен праг. Компанията обаче добавя, че по проекта е необходима още много работа, преди той да бъде пуснат на пазара като продукт за обща употреба.
„Тази технология все още е в ранния си стадий на развитие, но сме правили множество химични изследвания, които ни помагат да подобряваме прототипа си”, разказват от Google в блога на интернет гиганта. „Надяваме се, че това може някой ден да доведе до създаването на нов начин, по който хората с диабет да могат да управляват болестта си”, добавят разработчиците.
Много глобални фирми работят активно по развитието на преносими технологии за бита на човека, които да го съпътстват в ежедневието му и да повишават качеството на живота му. Тази област на развитие на технологиите е сочена за ключова през следващите години. В нея се включват „умните” компютъризирани очила на Google, смарт часовниците като тези на Samsung, множество микротехнологии от здравеопазването. Смята се, че секторът ще нарасне между 10 и 50 млрд. долара през следващите 5 години.
Последният проект на Google с лещите е далновиден, поради данни като тези на Международната федерация за борба с диабета, която смята, че всеки десети човек на планетата ще има диабет през 2035 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.