Амазонските гори поемат все по-малко въглероден двуокис

Амазонските гори поемат все по-малко въглероден двуокис

Амазонските гори поемат все по-малко въглероден двуокис

Амазонските гори поемат все по-малко въглеродния двуокис, произвеждан от човечеството. Тропическите гори имат ключова роля в този процес, но в момента джунглата абсорбира само една четвърт от въглеродния двуокис. Това е централната новина от гигантско изследване, пише научното списание Нейчър в последния си брой. Около 100 изследователи публикуват резултатите от мащабно 30-годишно проучване на еволюцията на Амазонската джунгла.

Лошата новина бе очаквана, но числата в изследването са фрапиращи. През 1990-те години Амазония поглъщаше всяка година от атмосферата около 2 млрд. това CO2. Количеството пада с 1/3 през 2000-те, а днес около 1 млрд. тона. За малко повече от две десетилетия способността на джунглите да неутрализират въглеродните продукти е намаляла наполовина.

Пряката последица е, че въглеродният двуокис ще се акумулира по-бързо в атмосферата, пояснява Жером Шав от университета в Тулуза, съавтор на доклада. А резултатът от този процес е влошаване на перспективата за глобалното затопляне до края на века.

Според Роъл Бринън от университета в Лийдс „климатичните модели, включващи растителността, приемат, че колкото и да нарастват нивата на въглероден двуокис, Амазония ще продължава да ги поема, но изследването показва, че това може да не се случи.

За изследването са били проучени повече от 320 участъка в горите, всеки около 1 хектар, разпръснати върху 6-те млн. кв. километра на Амазонския басейн. Учените са посещавали участъците на равни интервали от време от средата на 1980-те години насам. Наблюдавали са нарастването и измирането на всички дървета с диаметър на ствола над 10 см. Резултатът: около 30% от дърветата в тропически джунгли са загинали за 30 години.

Двете засушавания през 2005 и 2010 г. в региона са имали ключова роля за намаляването на растителността, но това е започнало много преди 2005-а.

Основният заподозрян за процесите в амазонските гори са климатичните промени, но все още е неясен механизмът, по който те се отразяват толкова тежко на растителността.

Междувременно Американската агенция по океанология и атмосферни наблюдения съобщи, че февруари 2015 г. е бил най-топлият на планетата от началото на статистиката на температурите през 1880 г. Средната температура на земната повърхност и океана през февруари е била с 0,82 градуса по-висока от температурата през 20-и век.

Най-висока средна годишна температура е измерена през миналата година. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ