"Бащата" на Хигс бозона разказва за успехите и провалите си

Бащата на Хигс бозона разказва за успехите и провалите си

Човекът, който предвиди Хигс бозона - професор Питър Хигс, разкри подробности за личния си и професионален живот в програмата The Life Scientific на Би Би Си радио 4. Нобеловият лауреат сподели, че съжалява за един конкретен момент в живота си през 1960 г., когато решил да си легне по-рано и да напусне импровизирана научна дискусия с негови млади колеги физици. Ако не си бил тръгнал, в по-малките часове на нощта щял да научи за техните идеи и изследователски напредък. Това, по думите му, е щяло да доведе до „теорията за всичко” – Стандартния модел. Професорът, който е един от архитектите на най-голямата теория във физиката, смята, че тогава е изпуснал ключов момент на прозрение заради решението си да поспи. Ако не го бил сторил, според него умът му е щял да направи решаваща връзка между работата му и тази на неговите колеги.

Три години след като британският физик предвиди съществуването на така наречения механизъм на Хигс, беше доказано, че този механизъм е в центъра на Стандартния модел – основната голяма теория във физиката и най-доброто ни разбиране за това как Вселената работи към момента. Хигс механизмът обяснява защо частиците имат маса. Ученият предвиди наличието на „божествената” частица Хигс бозон, чието съществуване накрая бе доказано в ЦЕРН през 2012 г. след 50-годишни усилия.

Миналата година професор Хигс и белгийският му колега Франсоа Енглер бяха наградени с Нобелова награда за физика за работата си по идеята.

В интервюто професорът обвинява работата си за провала на своя брак. Признава, че бившата му съпруга е имала право да го счита за лекомислен и небрежен човек и той е бил такъв по отношение на социализацията си сред другите и в много аспекти, освен във връзка с изследователската си дейност. През 70-те години той започнал да се изолира и е прекарал десетилетие на научен труд в относителна самота, след като е осъзнал, че работата му може да има някаква голяма научна стойност за света. Професорът твърди, че е пропуснал истинската значимост на идеята, за която впоследствие бе награден, преди много години. Още през 1979 г. физиците Шели Глашоу, Абдус Салам и Стивън Уейнберг получиха Нобел за идеи, които стоят в сърцето на стандартния модел и той е можел да бъде сред тях.

„Мисля, че вероятно осъзнах, че съм пропуснал нещо в резултат от поредица от инцидентни обстоятелства – първо, когато се запознах с Шели Глашоу в първото лятно училище по физика на шотландските университети през 1960 г. Имаше група студенти, които останаха до средата на нощта, дискутирайки неща като слабите и електромагнитните взаимодействия. Но аз не бях част от това – бях в комитет и имах работа, затова не научих за теорията на Глашоу, когато можех”, разказва професорът. Останалото е история. Другите са получили наградата за теорията си, а той е прекарал години в изследвания и прогнози, за да достигне до прозрението, с което заслужи своята.

Съществуването на Хигс бозона е предположено от Питър Хигс и други теоритични физици и е ключов елемент в Стандартния модел – цялостната теория за функционирането на Вселената, разработен от Айнщайн. Съществуването му изяснява как по принцип частици без маса (с нулева маса в покой) успяват да създадат маса в материята. По специално, Хигс бозонът обяснява разликата между нулевата маса в покой на фотона и сравнително масивните W и Z бозони. Масите на елементарните частици, както и различията между електромагнетизма (с носител фотона) и слабото ядрено взаимодействие (с носители W и Z бозоните), са от критично значение за структурата на микроскопичната, а оттам и на макроскопичната материя. Ето защо Хигс бозонът се смята за неделима и вездесъща част от материалния свят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул