Британци измислиха нов начин за следене на ледниците

Британци измислиха нов начин за следене на ледниците

Умни британски „копия”, хвърляни от високо и забождани в дълбоките снегове на Антарктика, ще следят нивото на ледниците. Механизмът е иновативен и високотехнологичен. За него разказва Би Би Си.

Целта му е да изгражда система за следене на ледовитите места по света, където ледените блокове и потоци се движат най-бързо и са най-трудно достъпни. Системата работи чрез спускането от въздуха на метални копия със специална технология, вградена в тях. 25 такива инструмента вече са забодени в ледника Пайн Айлънд – едно от най-труднодостъпните и бързоподвижни места на континента.

В умните колчета има вграден GPS, който следи движението на ледника към морето. Те са инструмент, с който може да се регистрира движението на ледовитата повърхност на места, които по-рано са били недостъпни за изследователите. Тръбите са спускани от самолети и се приземяват в снега чрез парашут с дължина 20 см. Достигат земята със скорост на полета 50 м/с. Горната им част, която се забожда и стои изправена над снега, е сателитна антена, която предава информация от мястото до научните екипи. Специални пречки не позволяват т.нар. колче да се забие твърде дълбоко в снега.

Тези „копия” на науката са създадени на принципа на шамандурите, спускани от самолети над океаните, върху чиято повърхност плават с научна цел - за да следят метеорологични и екологични данни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ