Виртуалната реалност може да помогне на хора, страдащи от параноя

Виртуалната реалност може да помогне на хора, страдащи от параноя

Изследователи от университета на Оксфорд са открили, че виртуалната реалност може да бъде използвана за лечение на хора, страдащи от тежка параноя, съобщава британският „Индипендънт“.

Между 1 и 2 процента от населението на света се бори с параноята, която обикновено е свързана с тежки психични разстройства, като шизофрения.

Страдащите живеят със заблудата, че другите умишлено се опитват да ги наранят и че постоянно им се присмиват и ги коментират. Чувството може да бъде толкова силно, че някои от пациентите се страхуват дори да напуснат дома си.

Избягването на зрителен контакт и ограничаването на социални взаимодействия като че ли осигуряват временно облекчение, но истината е, че тези похвати само изострят проблема.

Използвайки последни модели устройства за виртуална реалност(ВР), които могат да проследяват движенията на потребителя и напълно да го потопят в симулирания свят, екипът от учени в Оксфорд поставил хора страдащи от параноя в симулации на обстановки, които те намират за стресиращи, като например претъпкани влакове или тесни асансьори. Пресъздавайки тези сцени в контролирана среда, пациентите имали възможност да тренират и отиграят начини за справяне със своите страхове.

В експериментът, участниците използвали ВР устройства, които симулирали вагон в метрото. Със всяка следваща спирка, вагонът ставал все по-пълен.

Една група от участниците били насърчени да използват естествените за тях отбранителни механизми, като им било казано, че ситуацията ще става по-поносима и те ще свикнат. На другите било предложено да избягват обичайното си поведение и да се доближат до човешките аватари в симулацията и да започнат да ги гледат в очите.

В края на опита втората група показала значителен напредък. Повече от 50% от участниците във втората група казали, че вече не изпитват параноя в подобна ситуация.

Дори при първата група имало подобрения – 20 процента докладвали, че напрежението, с което са свикнали, е изчезнало, благодарение на експеримента.

 „Параноята твърде често води до изолация, нещастие и често до дълбока скръб. Резултатите от теста са изключително обнадеждаващи и ни карат да вярваме, че това може да бъде ефективен начин за третиране на подобни проблеми“, коментира професор Даниел Фрийман от факултета по психиатрия на университета в Оксфорд.

Лечението не е лесно за пациентите, тъй като игнорирането на защитните механизми, развивани с години, изисква време и кураж. „След като те разбраха, че да бъдеш сред други хора е безопасно, параноята им се изпари. Това ще им помогне да се чувстват адекватни в истински социални ситуации и да се справят с напрежението по-добре“.

Виртуалната реалност се използва по подобен начин и, за да се помогне на ветерани, страдащи от посттравматичен стрес. Скип Риззо, психолог и водещ изследовател в сферата на ВР терапията от университета на Южна Калифорния, е успял да помогне на ветераните като е пресъздал травмиращото преживяване от бойното поле в безопасна и контролирана среда, където те могат да осъзнаят и разберат болезнените си спомени и емоции по-добре.

Учените споделят, че ще има нужда от допълнителни изследвания, за да се разбере дали ползите и промените при пациентите са дълготрайни, или ефектът е бил само в деня на опита.

Този тип терапия най-вероятно ще стане по-достъпен с навлизане на ВР технологията на пазара, което ще намали нейната цена.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ