Гениалният математик, който живее като отшелник

Гениалният математик, който живее като отшелник

Един от най-гениалните съвременни учени предпочита да живее в изолация и бедност, вместо да се радва на състояние, което би могъл да получи за приноса си към неразрешимите загадки на математиката и международна слава.

Това е руснакът Григорий Перелман. Именно с тази крайна скромност и потайнственост той от години привлича вниманието на западните медии. 

Д-р Григорий Яковлевич Перелман е известен с това, че предлага решения за най-сложните математически казуси в света и след това отказва престижните почести и паричните поощрения, посочи в материал за него Би Би Си. Преди четири години американски институт предложи на Перелман награда от 1 млн. долара за това, че успя да докаже една от най-сложните математически задачи в света - хипотезата на Поанкаре, наричана още "хипотеза на душата" и "една от най-големите загадки на хилядолетието" според Математическия институт в Кеймбридж. Математикът отказа паричната премия. Скрит зад затворената врата на жилището си в панелен блок, той заяви на репортер, че има всичко, от което се нуждае.

"Хипотезата на Поанкаре", наричана още "формулата на Вселената", е съставена от френския математик Жул Анри Поанкаре през 1904 година. С тази хипотеза Поанкаре иска да обясни формата на Вселената чрез връзката между формите, пространствата и повърхностите. Перелман доказва правотата на своя именит колега от Франция, с което печели огромна популярност в научните среди, безчет отличия и предложения за работа в най-добрите университети, допълва "Дейче Веле". 

Но, 48-годишният Перелман остава истински виртуален отшелник. Години наред той живее самоизолиран като почти не излиза от малкия апартамент, който обитава в бедност с майка си.

Роден е в някогашния Ленинград в еврейско семейство и започва да се занимава активно с математика от пети клас в Математическия център при Градския дворец на пионерите под ръководството на доц. Сергей Рукшин. През 1982 г. в състава на отбора на съветските ученици завоюва златен медал на международна математическа олимпиада в Будапеща. Завършва физико-математическо училище. Приет е без изпити в Математико-механическия факултет на Ленинградския държавен университет.

През 2006 г. Перелман отказа да приеме Филдсов медал за постижения в математиката, с който беше отличен. Този медал е един от най-големите призове за постижения в науката на числата и е еквивалент на Нобелова награда, каквато не се връчва за напредъка в нея. Перелман е първият, отказал се от наградата. На следващата година британският вестник "Дейли Телеграф" го определи като един от 100-те живи гении. 

"Защо трябваше толкова години да се блъскам над доказването на хипотезата на Поанкаре? Аз се научих да изчислявам празнотата, заедно с колегите си откривам механизми за запълване на социалните и икономическите "празнини". Те могат да бъдат изчислени и това дава огромни възможности. Знам как да управлявам Вселената. Кажете ми тогава - за какво ми е да гоня милионите?", каза Перелман през 2011 г. в първото си интервю след като се отказа от "премията на хилядолетието" в размер на 1 млн долара за доказването на хипотезата на Поанкаре.. Така обясни желанието си за живот в изолация, далеч от светлините на прожекторите. 

Тогава ексцентричният учен разказа, че като млад е искал да постъпи в музикалната консерватория в Санкт Петербург и ако го беше направил, днес сигурно щеше да бъде музикант. "Знаете ли, че чудо видях, докато си избера професия? Бяха ми дали правото без изпит да постъпя в което си поискам учебно заведение. Избрах математиката...", сякаш с известно съжаление разказва Перелман. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ