Гениалният математик, който живее като отшелник

Гениалният математик, който живее като отшелник

Един от най-гениалните съвременни учени предпочита да живее в изолация и бедност, вместо да се радва на състояние, което би могъл да получи за приноса си към неразрешимите загадки на математиката и международна слава.

Това е руснакът Григорий Перелман. Именно с тази крайна скромност и потайнственост той от години привлича вниманието на западните медии. 

Д-р Григорий Яковлевич Перелман е известен с това, че предлага решения за най-сложните математически казуси в света и след това отказва престижните почести и паричните поощрения, посочи в материал за него Би Би Си. Преди четири години американски институт предложи на Перелман награда от 1 млн. долара за това, че успя да докаже една от най-сложните математически задачи в света - хипотезата на Поанкаре, наричана още "хипотеза на душата" и "една от най-големите загадки на хилядолетието" според Математическия институт в Кеймбридж. Математикът отказа паричната премия. Скрит зад затворената врата на жилището си в панелен блок, той заяви на репортер, че има всичко, от което се нуждае.

"Хипотезата на Поанкаре", наричана още "формулата на Вселената", е съставена от френския математик Жул Анри Поанкаре през 1904 година. С тази хипотеза Поанкаре иска да обясни формата на Вселената чрез връзката между формите, пространствата и повърхностите. Перелман доказва правотата на своя именит колега от Франция, с което печели огромна популярност в научните среди, безчет отличия и предложения за работа в най-добрите университети, допълва "Дейче Веле". 

Но, 48-годишният Перелман остава истински виртуален отшелник. Години наред той живее самоизолиран като почти не излиза от малкия апартамент, който обитава в бедност с майка си.

Роден е в някогашния Ленинград в еврейско семейство и започва да се занимава активно с математика от пети клас в Математическия център при Градския дворец на пионерите под ръководството на доц. Сергей Рукшин. През 1982 г. в състава на отбора на съветските ученици завоюва златен медал на международна математическа олимпиада в Будапеща. Завършва физико-математическо училище. Приет е без изпити в Математико-механическия факултет на Ленинградския държавен университет.

През 2006 г. Перелман отказа да приеме Филдсов медал за постижения в математиката, с който беше отличен. Този медал е един от най-големите призове за постижения в науката на числата и е еквивалент на Нобелова награда, каквато не се връчва за напредъка в нея. Перелман е първият, отказал се от наградата. На следващата година британският вестник "Дейли Телеграф" го определи като един от 100-те живи гении. 

"Защо трябваше толкова години да се блъскам над доказването на хипотезата на Поанкаре? Аз се научих да изчислявам празнотата, заедно с колегите си откривам механизми за запълване на социалните и икономическите "празнини". Те могат да бъдат изчислени и това дава огромни възможности. Знам как да управлявам Вселената. Кажете ми тогава - за какво ми е да гоня милионите?", каза Перелман през 2011 г. в първото си интервю след като се отказа от "премията на хилядолетието" в размер на 1 млн долара за доказването на хипотезата на Поанкаре.. Така обясни желанието си за живот в изолация, далеч от светлините на прожекторите. 

Тогава ексцентричният учен разказа, че като млад е искал да постъпи в музикалната консерватория в Санкт Петербург и ако го беше направил, днес сигурно щеше да бъде музикант. "Знаете ли, че чудо видях, докато си избера професия? Бяха ми дали правото без изпит да постъпя в което си поискам учебно заведение. Избрах математиката...", сякаш с известно съжаление разказва Перелман. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ