Големите научни проекти, които започват сега

Големите научни проекти, които започват сега

Всяка година правителства и други институции спонсорират учените със субсидии, за да продължат ценните си проучвания в своята област. Тази есен ще видим как стартират хиляди изследователски инициативи – проекти, които целят да създадат лек за тежките болести, да подобрят земеделието и да предложат ефикасни, нови източници на възобновяема енергия. Както и такива, които отново ще ни отведат в Космоса. Всичко това ще се случи благодарение на финансовата помощ от данъкоплатците в различните страни и филантропските организации.

Авторите в сайта io9 разказват за 21 нови научни проекта, които започват тази есен в различни лаборатории по света и могат да променят бъдещето на човечеството. Тези изследвания са в различни области. Сред тях са:

МЕДИЦИНА

1. Проект за регенериране на мозъчните клетки след инсулт.

Спонсорирано от: Националната научна фондация (NSF), САЩ.

Колко? 450 хил. долара.

За какво става дума? Нинг Занг от университета Клемсън в Южна Каролина ще използва тези пари, за да разработи стратегия за създаване на стволови клетки, която стимулира регенерирането в мозъка на пациенти с инсулт.

Защо е цялото въодушевление? Занг стана повод за заглавия във вестниците през 2009 г., когато изследванията му върху плъховете, инжектирани със специално формулиран хидрогел, показаха, че гелът може да стимулира растежа на стволови клетки в мозъка. Терапевтичният ефект от регенеративното лечение е много интригуващ и дългоочаван, имайки предвид липсата на ефективно лечение при увреждане на мозъка в клинична среда.

2. Разработване на ваксина за паразита анкилостома.

Спонсорирано от: Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Колко? 12 млн. долара.

Какво е? Института за ваксини Сейбин ще използва средствата, за да докаже принципа, че ваксинацията с два антигена на анкилостома ще намалят инфекцията от паразита, известен като Американският убиец. Този паразит се прикачва към стените на червата и кръвоносните съдове, като пие голямо количество кръв от човека всеки ден. Честа причина е за развитието на анемия.

Защо е важно? Анкилостома (Ancylostoma, Necator) често е класифициран от лекарите като „пренебрегната болест”, защото е трудно да се намерят донори, които финансират болестите в разорените държави и райони в света. Подкрепата в създаването на работеща ваксина срещу него може да спаси стотици милиони пациенти по целия свят.

3. Идентификация на биопричинителите на маларията.

Спонсорирано от: Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

С колко? 9 млн. долара.

За какво? Стипендия за Изследователския институт по биомедицина в Сиатъл, неправителстена организация, посветена на борбата със заразните болести. Проектът ще търси малки молекули, ДНК и протеини, свързани със защитата във втората, еритроцитна фаза на маларията при хората, в която инфекцията е причинена от Plasmodium falciparum.

Защо е важно? Plasmodium falciparum, конкретният паразит, към който е насочен проектът, е причина за повече от 90% от заболяванията от малария в световен мащаб, за 98% от инфекциите в Африка и 90 на сто от смъртните случаи от тази болест.

Очаквайте представянето на останалите научни проекти, които стартират по света тази есен и са свързани с изследването на Космоса, зелената енергия, земеделието, екологията, технологиите и образованието, в следващите дни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ