Децата стават по-бавни

Децата стават по-бавни

Децата стават по-бавни

Голяма част от децата в училищна възраст днес не могат да тичат толкова бързо, колкото са могли родителите им, когато са били колкото тях. Физическите способности на младото поколение са по-лоши, отколкото тези на предците му. Това твърди глобално изследване на Американската асоциация по сърдечни проблеми, цитирано от Би Би Си.

По време на годишната си среща представители на асоциацията посочиха, че спортните способности на децата по света са се влошили през изминалите десетилетия. Заключението е направено след анализ на данни, събирани в продължение на 46 години и включващи над 25 милиона деца в 28 държави.

Средно, децата днес тичат една миля или 1,6 км с 90 секунди по-бавно, отколкото децата на тяхната възраст са могли преди 30 години. Сърдечносъдовата издръжливост сред нациите, която се измерва чрез показателя какво разстояние децата могат да пробягат за определено време, е намалявала с 5% през всяко изминало десетилетие. Спадът се наблюдава при момчета и момичета от 9 до 17 години и се дължи все повече на задълбочаващия се проблем с наднорменото тегло при децата.

В някои държави проблемът е далеч по-дълбок в сравнение с други. Най-сериозно засегнати са физическите способности на децата в западните държави, въпреки че наднормено тегло се трупа и при младежите в някои части на Азия като Южна Корея, в централната част на Китай и Хонконг.

„Около 30 до 60% от спада на издръжливостта при тичането може да се обясни с покачване на телесната мастна тъкан”, обяснява водещият учен на изследването д-р Грант Томкинсън от университета на Южна Австралия. Той призовава децата в училищна възраст да бъдат окуражавани да правят упражнения поне 1 час дневно, да вървят пеша и да карат велосипед до училище, както и да посещават спортните салони на училищата. В противен случай последствията биха били страшни, защото ако едно дете не е в добра форма в началото на живота си, е много по-вероятно впоследствие да развие болести на сърцето. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ