Докъде доведе образованието на кредит в САЩ

Докъде доведе образованието на кредит в САЩ

Докъде доведе образованието на кредит в САЩ

Студентските заеми са главоболие за 1 трилион долара в американската икономика. А нещата се влошават, коментира в свой репортаж на BBC.

Британската новинарска мрежа дава пример с 27-годишната Джил Макдевит. Тя е добре образована, радва се на признание в работата си. Животът й обаче е тежък, защото трябва да изплаща 150 хиляди долара студентски заем. Живее с приятеля си в предградията на Филаделфия в апартамент с площ от 74 кв. м. Без пералня. „Имам докторска степен и използвам обществената пералня с монети“, разказва Джил.

Г-ца Девит е изградила кариера като преподавател в областта на човешката сексуалност, но по време на обучението си не е получавала финансова помощ от никого. Така бива принудена да взема частни заеми, за да плаща за образованието си. Сега й се налага да внася в банката 1600 долара месечно.

Нейната история е само една от многото такива случаи. Цената на американското висше образование се покачва, а това води до все повече просрочени кредити. Експерти пресмятат, че около пет милиона студенти в САЩ са просрочили кредита си. Само 375 хил. са изпаднали в несъстоятелност като кредитополучатели през 2011 г. Всички тези млади хора не могат да вземат кредит срещу ипотека или да изплащат кола. Така, заради тежките инвестиции в образованието им, се очертават дълги години на труд, живот под наем и изплащане на задълженията. Икономическите изгледи за бъдещето им се променят, но не към добро.

В последните 30 години таксите за образование в САЩ са се повишили с 1000%. Една четиригодишна бакалавърска степен от частен университет в Америка може да струва до 150 хил. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ