Рекордни загуби на озон над Северния полюс

Рекордни загуби на озон над Северния полюс

Озонова дупка с площ пет пъти по-голяма от американския щат Калифорния се е образувала над Северния полюс тази пролет, предаде „Франс прес“. По този начин загубите над северния полюс се изравняват с тези над Антарктида, алармираха учени.

Причината за появата на дупката е необичайно продължителен период на студено време на голяма височина. При минусувите температури хлориновите съединения, които унищожават озона, са най-активни.

Формирана от дълбоки студове над Северния полюс, безпрецедентната дупка за момент е преминала и над Източна Европа, Русия и Монголия, излагайки хората там на по-високи, но непостоянни нива на ултравиолетова светлина.

Озонът е молекула на кислорода, която се формира в стратосферата. Той филтрира ултравиолетовите лъчи, които вредят на растителността и могат да причинят рак и катаракта.

Озоновият слой е атакуван при двата полюса всяка година през пролетта и зимата на съответния регион.

Междувременно ЕС призова всички страни да изяснят как ще се борят с климатичните промени, като заяви, че светът има нужда от пътна карта за предстоящите си действия през настоящата година, дори ако подписването на протокол остане непостижимо.

Преговарящи от цял свят участват в преговори за климата в Панама, надявайки се да намерят общи пунктове по най-наболелите въпроси преди климатичната конференция на ООН в Дърбан, Южна Африка, на 28 ноември.

Протоколът от Киото, задължаващ богатите страни да ограничат въглеродните си емисии, изтича в края на 2012 г. Това накара ЕС да предложи временен нов кръг от ограничения, за да бъде избегната появата на празен период.

Главният преговарящ от страна на ЕС Артур Рюнге-Мецгер заяви, че всякакви нови ангажименти от европейска страна трябва да са част от по-широк пакет. Той отбеляза, че ЕС е отговорен за едва 11% от общите емисии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ