Защо толкова много деца в Китай носят очила

Защо толкова много деца в Китай носят очила

През 1970 г. по-малко от една трета от населението на Китай между 16 и 18-годишна възраст е било късогледо. Днес четири пети не виждат наблизо и са им необходими очила. Делът е дори по-голям в някои градски райони на страната. Една пета от китайците на тази възраст страдат от напреднала форма на миопия. С други думи, те не виждат ясно на по-далеч от 16 см.

Защо?

Британското списание „Икономист“ анализира проблема.

„Най-бързото влошаване на зрението в Китай е сред учениците в начално училище – над 40% от тях са късогледи, нивото е двойно спрямо 2000 г. За сравнение, едва 10% от техните връстници имат същия зрителен проблем в Америка или Германия“, пишат аветорите. Появата на късогледство е по-голяма в Източна Азия – 80-90% от градското население на 18-годишните я имат в Сингапур, Южна Корея и Тайван.

Проблемът е по-скоро социален, отколкото генетичен. Изследване от 2012 г. на 15 000 деца в Пекин е показало, че влошеното им зрение е свързано с прекарването на повече време в учене, четене и използване на електронни устройства. Същевременно, децата стоят по-малко време навън, на открито.

Тези навици са проявяват по-често при наследниците на семейства с по-висок доход. Оказало се, че колкото повече се повишават доходите в Източна Азия и образователните стандарти, толкова по-лошо става зрението на децата. 

Най-силен фактор за увеличаването на късогледството, е че децата прекарват по-малко време навън, в общуване и игра. Дневната светлина помага на ретината да изпуска химикал, който забавя скъсяването на аксиалната дължина, а тя най-често е причината за късогледство.

Комбинацията да стоиш в затворено помещение и да се фокусираш постоянно наблизо, като пишеш или четеш, влошава проблема. В същото време Китай и много други източноазиатски нации не ценят времето, прекарано от децата извън дома и институциите, На 6-годишна възраст малките китайчета имат същото качество на зрението като австралийчетата. Но щом станат ученици, китайчетата прекарват навън едва час на ден, докато австралийчетата – три или четири часа. В Китай традицията повелява учениците да спят следобед и след това да пишат домашни, а те са повече от навсякъде другаде в Източна Азия. По същото време децата в Австралия излизат да играят. Колкото повече растат китайчетата, толкова повече се застояват в затворени пространства и зрението им се влошава.

Съветът към техните родители и всички нации е да се цени здравословният ефект на естествената дневна светлина върху зрението на подрастващите. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ