Иран прати маймуна в Космоса

Иран прати маймуна в Космоса

Иран извърши първи успешен космически полет с участие на живо същество, като изстреля биокапсула с маймуна на борда, съобщиха световните информационни агенции, като се позоваха на съобщението на министерството на отбраната на страната.

От него не става ясно откъде е изстрелян летателния апарат, само се посочва, че капсулата "Пишгам" ("Пионер") благополучно се е приземила с маймуната астронавт, извършвайки полет на височина 120 километра. Не се уточнява и къде е станало приземяването.

Още в средата на този месец официален Техеран огласи, че възнамерява за извърши експериментален космически полет с маймуна на борда, като го планираше за началото на февруари. Полетът бе предвиден в рамките на честванията на 34-та годишнина от победата на ислямската революция от 1979 г. и замислен като първи етап от космическата програма на страната, според която ирански гражданин ще "полети в космоса в следващите 5 до 8 години".

Според предварително огласените планове, сегашната космическа мисия би трябвало да представлява суборбитален  балистичен полет с времетраене около 20 минути с биокапсула с маса 285 килограма, изведена от ракета "Кавошгар-5".

 Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад на няколко пъти декларира, че страната има амбиция да изпрати човек в космоса до 2020 г., за да могат иранските учени да "осъществят наблюдения". През октомври 2011 г. зам.-министърът на науката и технологиите Мохамад Мехдинеджад-Нури изтъкна, че пилотираните орбитални полети са "стратегически приоритет" на Иран.

Иранската космическа програма се следи отблизо от международната общност, която се опасява да не бъде използвана за военни цели. Западът подозира, че властите в Техеран всъщност се опитват  да усъвършенстват балистични ракети с далечен обсег, които да бъдат съоръжени с конвенционални или ядрени заряди.

Поради тази причина иранската балистична програма беше решително осъдена както от западните страни, така и от Съвета за сигурност на ООН.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ