Китай изпробва създаването на "дизайнерски" бебета
За някои манипулацията на човешките гени в ембрионално развитие е противоестествен процес и дори грях пред Бога. За други, желаещи да имат здраво бебе - мечта. Каквото и да е мнението на широката публика, Китай изпробва създаването на т.нар. дизайнерски бебета, посочва Business Insider.
Учени в страната са използвали инструмент на име CRISPR, за да "редактират" човешки ембриони. Успехът им бил частичен като успели да променят само част от генома, който си поставили за цел да изменят.
С външно вмешателство в генетичния материал учените смятат, че могат да елиминират определени болести в бъдещите деца, които не са генетично предавани - например ХИВ. По този начин предаването на тези болести - да кажем ХИВ от майката на детето, може да остане завинаги в миналото. В същото време чрез генетични промени може и да се отгледа едно ново поколение на по-здрави хора, за които има минимален риск да се разболеят от дадени болести и които имат по-здрави кости. Това би било "конкурентно предимство" на всяка нация с родено такова поколение.
Технологията, използвана в Китай, е в ранна фаза на развитие. Но не е невъзможно след години изпитания и развитие тя да може да възпроизведе генетично модифицирани хора и да навлезем в сюжета на романа на Олдъс Хъксли "Прекрасният нов свят".
Сред изследователите поддръжници на идеята е биотехнологът д-р Джеймс Хюс от Trinity College в Хартфорт, Кънектикът. Той казва, че решението да се създадават дизайнерски бебета не е кой знае колко по-различно от много решения, които днес родителите вземат за децата си. Оприличава го и на контрацепцията - начина, по който милиони хора по света решават кога да имат деца и кога да възпират зачеването. "Децата по избор ще бъдат нещо неизбежно в бъдеще и ще се приспособим към тях относително добре", смята той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.