Лесни съвети, които ще ви помогнат да превключите на здравословно хранене
Ако сте от хората, които всеки ден си обещават да направят стъпка напред към здравословното хранене, но не знаят откъде да започнат, тези 15 ефективни принципа са не само отлично начало, но и рецептата за постигане на траен успех. Прочетете ги, опознайте ги и ги превърнете в навик. Доволни ще останете!
1. Пийте чай и кафе без никакви добавки. Нито захар, нито сметана.
2. Контролирайте размера на порциите. Лекари и диетолози често съветват да разделим обичайното количество храна, което поемаме на 4-5 приема. Цялата прелест на тази формула е в това, че постоянно усещате ситост и гладният стомах не ламти за вредни похапвания. Но е важно да се знае, че този начин на хранене предполага съкращаване на количествата на обичайните ви закуска, обяд и вечеря. Всяка порция трябва да се равнява на една пълна чаша или да е с размера на юмрука ви. Като междинни закуски в първата половина на деня можете да ядете плодове, ядки и сушени плодове, а през втората половина – кисело мляко или продукти на тази основа.
3. Отдавайте предпочитание на зърнените и бобовите храни. Нямаме традицията да закусваме с каша от елда, овесени ядки, просо и т.н., но не пречи да я въведем. Зърнените и бобовите храни не само са богати на витамини, минерали и други хранителни вещества, но и помагат да се контролира апетита. Те са от групата на т.нар. сложни въглехидрати, които се разграждат бавно и по този начин ни зареждат за по-дълго с енергия и бодрост. Именно по тази причина закуска или обяд, в които присъстват зърнени храни ще ви накарат вечер да поемате много по-малко.
4. Заменяйте вредните продукти с полезни алтернативи. Хранително-вкусовата промишленост не стои на едно място и също следва модният пик на интереса към здравословното хранене. Така, например, редом до майонезата, на рафтовете в магазините вече има изобилие от вкусни и полезни подправки за зимните салати като зехтин, балсамов оцет, лимонен сос. Големите мултинационални компании в хранително-вкусовия бранш също от години работят и внедряват технологии за подобряване на качеството на продуктите. Малко известен, но факт е, че глобални компании, като Unilever например, още преди 20 години премахнаха технологията „хидрогениране”, която водеше до съдържание на вредните трансмазнини и въведоха на въоръжение растителните мазнини от естествен произход като соево и ленено масло, слънчогледово олио и рапица, които са източник на важните ненаситени мастни киселини Омега- 3 и Омега-6, както и на витамините А, Д и Е. Така че, маргарините от ново поколение също са сред продуктите полезни алтернативи.
5. Печете, не пържете. Любителите на пърженото наистина трябва да преосмислят хранителните си навици и да възприемат нов подход към готвенето. Пърженето иска много мазнина, която не добавя полезни вещества към храната, а само я прави по-калорична. Затова по-добре печете на фурна или гответе на пара – така храната хем ще е вкусна, хем полезна.
6. Изяждайте първо зеленчуците в чинията.
7. Поне веднъж седмично се откажете от месото. Умните прилагат тази разновидност на разтоварващ ден в понеделник – логично, след като сме поотпуснали коланите през почивните дни. И е най-добре да изключите не само месото от храненето си през този ден, но и всички останали продукти от животински произход. Вместо да постим 40 дни преди Коледа, по-добре да го правим веднъж седмично цяла година.
8. Пийте газирана вода, но минерална. Полезна е, нормализира работата на храносмилателната система и влияе добре на черния дроб и задстомашната жлеза.
9. Отдавайте предпочитание на пресните плодове, вместо на соковете. Пресните плодове съдържат целулоза, която липсва в соковете, дори и да са фрешове. Целулозата съдържа влакнини, които са изключително важни за регулирането на микрофлората на стомашно-чревния тракт. Освен това тя подпомага извеждането на шлаки, токсини и други вредни вещества от организма
10. Зеленчуците винаги трябва да са поне една трета от всяка порция
11. Белтъците трябва да са два пъти повече от жълтъците, когато приготвяте ястия с яйца. Яйцата са сред най-полезните продукти на закуска и това е научно доказано, тъй като зареждат с бодрост и енергия за целия ден. В жълтъците обаче се съдържа много холестерол и затова употребата им трябва да бъде ограничена.
12. При печивата 50% от брашното да е пълнозърнесто. Тоталният отказ от печива е съвършено неоправдана жертва, особено сега, в навечерието на коледните и новогодишните празници, когато ухаещите изкушения от фурната изпълват въздуха. В умерени количества тези лакомства изобщо не са вредни, напротив ще успокоят вкусовите ви рецептори и ще повишат настроението ви. Въпросът е как да направим печивата по-полезни. Лесно: поне половината от брашното, което се каните да използвате, трябва да е пълнозърнесто.
13. Преди всяка чаша алкохол, изпивайте чаша вода. Така ще помогнете на организма си да избегне обезводняването и ще намалите действието на алкохола.
14. Поне веднъж седмично обядвяйте домашно приготвена храна
15. Добавяйте семена към храната. Може да са семена от чия, тиква, лен – каквото ви допада. Богати са на антиоксиданти и витамини и работят за укрепването на имунитета.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.