Млади български астрономи засякоха нова звезда

Млади български астрономи засякоха нова звезда

В нощта на 14. срещу 15. август любителите-астрономи, базирани в лагер-школата в курорта Белите брези край Ардино, засякоха нова звезда в съзвездието Делфин и започнаха наблюденията си.

Новината съобщи ръководителят на школата Агоп Узунбохосян, директор на Астрономическата обсерватория в Кърджали, предаде БГНЕС.

"Преди две вечери по частни канали научихме, че в едно от съзвездията на нашето северно небе се е появила нова звезда. Нека да уточним, че това не е новородена звезда, а на мястото, където до момента не е наблюдаван обект, се появява такъв. Това са обикновено двойни системи от обекти, въртящи се около общ център, при които вследствие на много сложни процеси се получава неимоверно увеличаване на блясъка на едната звезда", посочи Узунбохосян. Той уточни, че тези двойни системи могат да създадат феномена, който сега е открит в съзвездието Делфин и е удобен за наблюдение от Северното полукълбо.

В лагера на Белите брези е получена информация, че японски учени първи са засекли обекта, така че през последните две нощи светкавично са стартирали изследванията му и в астрономическата лагер-школа на Белите брези. Тепърва предстои обработка на данните, както и да се стигне до заключението от коя звездна величина е той.

"Окуражаващото е, че звездата се намира на възходящия клон на своята графика, т.е. не е стигнала максимума си, а това е много ценна информация за нас и ни дава самочувствие, че именно в такъв момент сме прихванали обекта", подчерта астрономът. Младите любители комбинират фотографските наблюдения с цифрови специализирани камери с визуалните, тъй като са много добре обучени за това. "Видях плода на дългогодишната работа в нашата школа и съм убеден, че ще имаме специален принос към световната кампания за обследването на новата звезда, каквато вече тече", изрази удовлетворението си дългогодишният ръководител на школата. Учениците и студентите са се разотишли от лагера, но с намерението да продължат наблюденията.

Астрономите-преподаватели в лагер-школата казаха, че предстои обработка на наблюденията до месец-два, блясъкът ще спада в продължение поне на няколко седмици, преди да достигне до нивото преди избухването си. Колегите им от обсерваторията в Рожен, както и младите учени от лагера на Белите брези, ще продължат работата си. По времето на метеорния поток на Персеидите участниците в школата изпратиха данните си в Международната метеорна организация с център в Брюксел, което е другото им участие в световна кампания. Съществена част от данните излязоха с личния код на младите астрономи, т.е. всеки изпрати собствените си наблюдения, подчертаха преподавателите.

Новата звезда вероятно тази вечер и утре ще може да се наблюдава и с бинокъл.

През 1974 г. 14-годишният ученик във Варна Радостин Куртев навръх рождения си ден засича (отново след японците заради часовата разлика) подобен обект в съзвездието Лебед. Той сега е професор в катедрата по астрономия в университета във Валпараисо, Чили. Идвал е и като участник, и като преподавател в астрономическата школа в курорта Белите брези.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ