НАСА: Ще посетим луната на Юпитер - Европа

НАСА: Ще посетим луната на Юпитер - Европа

Човешкото търсене на извънземни форми на живот ще достигне нови висини, след като НАСА си постави за цел да "посети" спътника на планетата Юпитер - Европа, съобщава Business Insider. 

Чарлз Болдън - представител на администрацията на космическата агенция на САЩ, заяви в рамките на реч - "State of NASA", че НАСА избира да реализира проекти, чрез които да изпрати сонда на Европа.

Носейки се в Космоса на около 630 милиона километра от Земята, луната на Юпитер е далечна вледенена топка, под чиято повърхност има огромен океан. Океанът е толкова голям, че учените предполагат, че Европа може да съдържа два, до три пъти повече вода, отколкото има на нашата планета. 

Съдейки от изобилието от живот в океаните на Земята, течната вода на Европа може да е среда за наличието на живот.

Освен това, Европа е красива. Диаметърът й е над 3000 км - малко по-малка е от спътника на Земята - Луна. Т.нар. "кафяви вени", които й придават прочутата й хубост, наблюдавана от далече, все още са мистерия, но основната теория е, че показват как кората й се е напукала и се е отворила, за да пропусне по-топли, по-мръсни водни потоци, които впоследствие са замръзнали. 

Юпитер има силно гравитационно поле и мъничката му луна Европа генерира приливни сили, които обтягат цялата му повърхност - подобно на начина, по който гравитацията на Луната дърпа водите на океаните на Земята, създавайки приливите. Издърпването след това пропуква кората, позволявайки водите от дълбочините му да се покажат. 

Но това не е единственото въздействие на Европа върху газовия гигант. Астробиологът на НАСА Кевин Хенд обяснява във видео, че на нея има течна вода, защото тя обикаля около Юпитер и приливното издърпване и бутане води до това тя да се огъва нагоре и надолу и цялата тази приливна енергия се превръща в триене и топлина, която помага да се задържи в течно състояние водата на океана под ледената й черупка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ