Контактни лещи ще могат да се самофокусират

Контактни лещи ще могат да се самофокусират

Контактни лещи ще могат да се самофокусират

Учени са се вдъхновили от ретината на рибата слонски нос, за да създадат контактна леща, която може да се самофокусира както върху далечни, така и върху близки обекти, разказва Discovery News.

Изследователите работят върху нова конструкция за миниатюрни сензори, които генерират изображения при слаба светлина, каквато е средата в мътните африкански води, където плуват рибите слонски нос. Ретината на рибите има серия от вдлъбнати - подобни на чашки структури с отразителни странични стени, които помагат за събирането и усилването на светлинните вълни. Инженерите са направили малко устройство с хиляди светлинни колектори, покрити с алуминий, които отразяват влизащата светлина към странични стени.

Авторите на новото проучване посочват, че изобретението би могло да помогне на хора с пресбиопия – втърдяване на очните лещи, което затруднява фокусирането върху близки обекти. Това е състояние, което засяга един милиард души по целия свят. Хунжуей Дзян, преподавател по инженерство в Уисконския университет, казва че самокоригиращите се контактни лещи биха могли да премахнат нуждата от бифокални, трифокални очила и лазерна хирургия.

„Това би бил приятен начин да възстановим младежкото си зрение в напреднала възраст“, казва Дзян, който е публикувал изследването си в журнала Proceedings на Националната академия на науките на САЩ. 

Разработката на функциониращ прототип вероятно ще е възможна след между пет и десет години, изтъква ученият и добавя, че проектът е голямо предизвикателство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ