Нови факти за съществуването на тъмната материя

Нови факти за съществуването на тъмната материя

Един от големите въпроси, които астрономи си задават е съществува ли наистина тъмната материя и какво представлява? Италиански учени са на път да стигнат до категорични отговори.

Специалистите са наблюдавали многократно сблъсъци на частици, насочващи към съществуването на енигматичната тъмна материя, която би трябвало да съставлява преобладаващата маса на Вселената, предаде БТА.

В детекторите на лабораторията CRESST II, намираща се под планината Гран Сасо учените са наблюдавали 67 явления, за които смятат, че са причинени от частиците тъмна материя, наричани wimps. Лабораторията използва няколко десетки свръхохладени кристали от калциев волфрамат. Когато частица се удари в тях, те излъчват пулс светлина, а чувствителни термометри отчитат енергията на сблъсъка.

Повечето удари са от частици, идващи от космически лъчи.Те са много чести. Между юни 2009 г. и април 2011 г. учените са регистрирали 67 удара, които не са предизвикани от известни на науката частици. Възможно е част от тях да са причинени от елементи на тъмна материя. Резултатите ще бъдат сравнени с други експерименти, които също се опитват да засекат енигматичните частици wimps.

Смята се, че по-голямата част от Вселената е съставена от тъмна материя, но учените предлагат само теории за това какво представлява тя в действителност. За съществуването й може да се съди само непряко по гравитационното й въздействие върху видимата материя.  Засега най-добра връзка между теорията и практиката са клас частици, които не взаимодействат с познатата материя – въпросните wimps, или слабо взаимодействащи масивни частици.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ