Обявиха Нобеловите лаурета по физика

Обявиха Нобеловите лаурета по физика

Канадецът Артър Макдоналд и японецът Такааки Кажита са новите носители на Нобеловата награда за физика през 2015 г., обяви Нобеловият комитет.

Наградата им се присъжда за "откриването на трептенията на неутриното, които доказват, че то има ненулева маса".

Канадският физик Макдоналд, роден през 1943 година, е директор на обсерватория в Сандбъри за търсене на слънчево неутрони. Завършва докторска степен в Калифорнийския институт за технологии през 1969 година.

Японецът Такааки Каджита e  ръководител на експеримента Super-Kamiokande, насочен към търсене на атмосферно неутрино. Той е роден през 1959 година в Япония. Завършва докторат в Токийския университет през 1986 година.

В природата, неутриното е толкова широко разпространено, както и фотоните. Неутриното се образува при ядрени реакции на повърхността на Слънцето и друг звезди, както и при специфични процеси на разпад в най-горните слоеве на земната атмосфера под влияние на космическите излъчвания (така се образува атмосферното неутрино).

199 души при 108 награждавания са получили Нобеловата награда за физика между 1901 и 2014 година.

Обявяването на наградата за физика е втората премия в започналата вчера  Нобелова седмица.

Вчера бяха обявени наградите в категория физиология или медицина. Те отидоха при трима учени за две изследвания.

Първите двама носители на отличието са Уилям С. Кемпбъл и Сатоши Омура за техните открития, свързани с нова терапия срещу инфекции, причинени от кръгли червеи. Другият носител на отличието е Йоуйоу Ту за откритията й за нова методи за повлияване на малария.

Утре се очаква да бъде обявен носителят на отличието в категория химия, в четвъртък - за литература, а в петък за мир. Следващият понеделник - 12 октомври, ще станат известни носителите на наградата за икономика.

Първата Нобелова награда е връчена през 1901 г., пет години след смъртта на Алфред Нобел. Годишните церемонии в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават наградите си, се провеждат на 10 декември, на годишнината от смъртта на Нобел.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ