Обясниха феноменалната бързина на Юсейн Болт

Обясниха феноменалната бързина на Юсейн Болт

Обясниха феноменалната бързина на Юсейн Болт

Екип от физици създаде математически модел, който обяснява свръхчовешката скорост на атлета рекордьор Юсейн Болт. Спортистът от Ямайка държи световния рекорд за най-бърз пробег на 100 метра – 9,58 секунди, регистрирани на шампионата в Берлин през 2009 г. Постигнатото от него време остава най-къс интервал за пробега от въвеждането на електронния часовник за измерване в спринта през 1968 г.

Учените твърдят, че моделът им обяснява силата и енергията, с които Болт разполага, за да преодолее съпротивлението на въздуха и да постигне този резултат. Анализът им е публикуван в европейски журнал по физика и цитиран от Би Би Си. Той подчертава, че решаваща роля има телосложението му, с височина 1,95 м. 

Според математическия модел, който предлагат авторите, рекордът на Болт от 9,58 секунди за 100 метра е постигнат, след като тялото му е развило скорост от 12,2 метра за секунда, което е еквивалент на около 43,45 км/ч. Екипът пресмята, че спортистът е разполагал с максимална сила, когато е бил по-малко от една секунда в състезанието. Тогава той е тичал само с половината от максималната си скорост. Това демонстрира почти незабавния ефект на съпротивлението, чрез което въздуха забавя движещите се обекти.

Освен това учените посочват, че по-малко от 8% от енергията, произведена в мускулите на Болт, е използвана в движението му. Останалата част от нея е погълната от съпротивлението. Когато сравняват телесната му маса, височината, разкрача и температурата на въздуха, те откриват, че коефициентът му на съпротивление – измерването на съпротивлението за единица телесна маса – е бил всъщност по-малко аеродинамичен от средния за човека. С други думи, Болт е успял да направи няколко световни рекорда за най-бърза скорост, която преодолява физическите бариери в условията на планетата, въпреки че е по-малко аеродинамичен, отколкото може да бъде човек.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ