Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН

Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН

Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН

За 26-а поредна година днес се отбелязва Световният ден за борба срещу ХИВ/СПИН.

На днешната дата международни здравни организации се опитват да насочат вниманието на обществото върху борбата и превенцията на болестта.

У нас мобилни екипи на младежката организация на Червен кръст ще раздават информационни материали и презервативи на територията на средни и висши училища в столицата.

На площад "Св. Неделя", до метростанция "Сердика", ще бъде разположен мобилен екип на кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН на Сдружение "Здраве без граници". В него между 12.00 и 16.00 ч. всеки желаещ ще може да се изследва за ХИВ анонимно и безплатно.

В знак на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН в 18.00 ч. от пл. "Св. Неделя" ще тръгне шествие, което ще премине по бул. "Витоша" до пилоните на НДК. Там в 19.00 ч. доброволци на БМЧК ще запалят панделка от свещи - символ на движението за борба със смъртоносния вирус.

Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) е заболяване на човешката имунна система, причинено от вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ). Болестта прогресивно намалява ефективността на имунната система, правейки болния уязвим за опортюнистични инфекции и тумори. ХИВ се предава чрез пряк контакт на лигавицата или кръвния поток със съдържаща вируса телесна течност - кръв, сперма,вагинална течност, предеякулат или кърма Това предаване може да стане при анален, вагинален или орален секс, кръвопреливане, при употреба на замърсени хиподермични игли, при бременност, раждане, кърмене.

Филогенетичните изследвания показват, че ХИВ се появява в западната част на Централна Африка в края на 19 век или началото на 20 век. СПИН е описан за първи път в Съединените щати през 1981 г., неговият причинител ХИВ е изолиран две години по-късно от екип на Института „Пастьор“, ръководен от Люк Монтание, а начинът му на действие е открит малко по-късно от Робърт Гало в Университета на Мериленд.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ