Откриха най-древния марсиански метеорит в Сахара
Учени откриха в пустинята Сахара метеорит, който вероятно е първият, откъснал се от кората на Марс, предадоха световните медии. Скалата е на възраст 2,1 млрд години и съдържа 10 пъти повече водни молекули от всеки друг метеорит с произход Червената планета.
Екземплярът бе наречен NWA 7034 и не прилича на никой от другите 110 марсиански метеорити, намерени на Земята. Той съдържа около 10 пъти повече вода от всеки един от тях. Възрастта му предполага, че е напуснал повърхността на Марс точно в периода, когато Червената планета е станала по-студена и суха и негодна за живот. Експертите твърдят, че скалата предлага уникален поглед върху спецификите на марсианската повърхност и дори може да помогне на учените да разберат по-добре данните, събрани от марсоходите „Кюриосити” и „Опортюнити”.
„Това откритие ни отваря нов прозорец към Марс”, заяви специалистът по извънземна химия Мунир Хумаюн от университета във Флорида. Според учените нито един марсоход не може да достави информацията, която може да бъде открита от подобен екземпляр.
Камъкът е с тегло 319,8 грама и е закупен от търговец на метеорити в Мароко, който на свой ред го е открил в пустинята. Въпреки че повечето метеорити почерняват отвън при навлизането си в земната атмосфера, но остават светли отвътре, NWA 7034 е изцяло черен и затова бе наречен „Черния красавец”. Произходът му вероятно е вътрешността на марсиански вулкан, защото химическият му състав не прилича на нищо, открито досега от специализираните апарати на Червената планета.
Ръководителят на екипа, изследващ метеорита – Карл Аджи от университета в Ню Мексико, заяви, че ще продължи проучването на извънземната скала, за да открие ценна информация за миналото на Червената планета, процесите, които са я направили негодна за живот и начина, по който този екземпляр е попаднал при нас.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.