Откриха свръхплътна галактика, удобна за междузвездни пътешествия

Откриха свръхплътна галактика, удобна за междузвездни пътешествия

Международна група астрономи откри с помощта на телескопите "Хъбъл" и "Чандра" рекордно плътна галактика. Средното разстояние между звездите в нея е 25 пъти по-малко, отколкото е в Млечния път, съобщи сп. The Astrophysical Journal Letters.

Свръхплътната галактика-джудже M60-UCD1 е разположена в околностите на масивната галактика M60. Намира се на 54 милиона светлинни години от Земята. Главната й особеност е фактът, че около половината от масата на звездите е съсредоточена в радиус само от 80 светлинни години от центъра, предаде БТА. Плътността им в този регион е 15 000 пъти по-голяма, отколкото е същият показател за близкото обкръжение на Земята в Млечния път.

Според Джей Страдер от Мичиганския университет, един от авторите на изследването, пътуването от една звезда до друга в M60-UCD1 щеше да бъде далеч по-лесно, отколкото е в нашата галактика Млечния път. С използването на съществуващите технологии обаче то все пак щеше да продължи стотина години.

Астрономите имат две хипотези за образуването на M60-UCD1. Според една от версиите тя може да се е формирала в резултат на еволюцията на кълбовиден звезден куп. Според другата, свръхплътната галактика представлява ядрото на масивна галактика, която някога е била 50-200 пъти по-голяма, но е загубила "лъвския" дял от веществото си. Тъй като звездните купове обикновено не съдържат в състава си черни дупки, повечето учени са склонни да приемат втората версия.

Галактиките-джуджета обикновено съдържат няколко милиарда звезди, тоест стотици пъти по-малко, отколкото са например в Млечния път. Най-известните от тях са Магелановите облаци, които са били използвани от Магелан за навигация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ