Планирането на деня води до депресия
Според изследователи детайлното планиране на деня предизвиква депресия, затова специалистите препоръчват повече да разчитаме на импровизацията.
Изводите на американските експерти са публикувани в изданието Journal of Marketing Research, а кратък обзор е достъпен на сайта на университета на Сейнт Луис. Главният извод може да се формулира така: човекът, който прекалено стриктно планира своя ден, рискува да загуби доброто настроение и своя ентусиазъм. Специалистите провели тринадесет изследвания, в които взели участие студенти, които били разделени на три групи. Едни от тях никога нищо не планирали, вторите само рядко си записвали своите планове, а третите не си представяли живота без точно разписание. Разбира се, ако пред вас стои важна и отговорна задача, е неразумно да не планирате действията си напред. Но не и да разписвате всеки ден по минути.
Наблюденията са установили, че човек, който е свикнал да планира всичко предварително, е по-склонен към депресии и по-малко общува с близките с За такива хора в голяма степен са характерни раздразнение и гняв. Казаното се отнася и за развлеченията. „Стриктно планираната почивка се превръща в работа и не може да се изпита никакво удоволствие“, казват авторите на изследването. Още един важен извод се отнася до това, че любителите на плановете рядко успяват успешно да ги реализират. „Не пишете, че ще ходите да пиете кафе в три часа, по-добре фиксирайте, че ще се насладите на кафето следобед – добавя един от авторите на изследването. – И не забравяйте, че нито един човек не може да получи удоволствие от живота без импровизация.“
Изследователите напомнят, че човек не бива да забравя за такива неща като спонтанност, вдъхновение и творчески потенциал. В противен случай животът му рискува да се окаже сив и еднообразен. А това в крайна сметка може да доведе до депресия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.